2022-06-27 08:09:54 | Son Güncelleme : 2022-06-27 14:21:26

Kastamonu'da sağanak köprüleri yıktı! Dereler taştı, vatandaşlar tahliye edilmeye başlandı

Kastamonu’da sabah saatlerinde çay ve derelerin taşması ile yaya köprüleri su altında kaldı. Yetkililer bölgede yaşayan vatandaşlara iş yerlerini açmaması ve giriş ile birinci katta oturanlara da üst katlara çıkması uyarısında bulundu. Sosyal medyadan açıklama yapan Bakan Soylu, dere kenarında dükkanların açılmayacağını belirtti. Sağanak nedeniyle bazı evlerin alt katları su altında kalırken İnebolu Çayı üzerindeki yaya köprülerinin yıkıldığı anlar kameralara saniye saniye yansıdı. Bazı ilçelerde elektrik kesintisi yaşandı. Cide, Şenpazar, İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinin Kastamonu’ya bağlanan yollar trafiğe kapatıldı, AFAD sosyal medya hesabından yaptığı son dakika açıklamada 5 il ve 15 ilçeye uyarıda bulundu. AFAD tarafından yapılan duyuruda sağanağın etkili olduğu bölgelerde taşkın riskinin tehlikeli boyuta ulaştığı belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren etkisini gösteren sağanak hala devam ediyor. Geçen yıl felaketi yaşayan Kastamonu’da özellikle İnebolu ve Bozkurt ilçesinde sağanak etkili oldu. İnebolu’da sabaha karşı etkisi artıran yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Söke Çayı taştı. Çay üzerinde yayaların kullandığı 2 köprü de yıkılarak suya kapıldı. Çay üzerinde bulunan 4 köprü yaya ve araç trafiğine kapatılırken binaların giriş katlarında bulunan ev ve iş yerlerini su bastı.

AFAD 5 İL VE 15 İLÇEYİ UYARDI

Sağanağın etkisini arttırdığı Karadeniz ile ilgili AFAD'dan son dakika uyarısı geldi. Sosyal medya hesabından duyuru yapan AFAD, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın ve Sinop'ta taşkın riskinin arttığı ifade edildi. 15 ilçeye uyarıda bulunan AFAD ayrıca taşkın sahasındaki vatandaşların sel ve ani su yükselmelerine karşı güvenli alanlarda olmaları, araçlarını dere kenarından çekmeleri hatırlatıldı.

VATANDAŞLARA ÜST KATLARA ÇIKIN UYARISI

Yetkililer vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak tedbir alınması ve çay kenarında bulunan araçların da kaldırılması istendi. Karayolları, AFAD ve belediye ekipleri, ilçede çalışma yaptı.

YAYA KÖPRÜLERİ YIKILDI

Kastamonu’da sağanağın ardından taşan çay nedeniyle su baskınları oluştu. İlçede sabah saatlerinde etkisini arttıran sağanak nedeniyle bazı evlerin alt katları su altında kaldı. Belediye hoparlörden anans yaparak vatandaşların dükkanlarını açmamaları ve çay kenarına yaklaşmamaları yönünde uyarıda bulunuldu. Sağanak nedeniyle İnebolu Çayı üzerindeki yayaların geçiş yaptığı köprü yıkılırken öte yandan bazı ilçede elektrik kesintisi de yaşanıyor.

YOLUN BİR BÖLÜMÜ ÇÖKTÜ

Kastamonu’da yağan şiddetli yağış ve tahribata uğrayan yollar neticesinde Cide, Şenpazar, İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinin Kastamonu’ya bağlanan yolları trafiğe kapatıldı. Kastamonu’ya gitmek isteyen araçlar Bartın yoluna yönlendiriliyor. Öte yandan, Özlüce Yunus köyü bağlantı köprüsünde çökme yaşandığı için yol ulaşıma kapandı, Doğanyurt ilçelerini bağlayan sahil köprüsünde hasar meydana geldi.

KRİZ MASASI KURULDU

2 bin 552 personel teyakkuz halinde bekletiliyor.

Bölgedeki gelişmelerin sürekli olarak takip edildiği vurgulanan açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla Başkanlığımız tarafından 13 ilden (Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat, Sakarya) personel ve araç görevlendirmesi yapılmıştır. Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 2 bin 552 personel ile 826 araç ve ekipman bulunmaktadır.

BAKAN SOYLU: DERE BOYU DÜKKANLAR AÇILMAYACAK

Sosyal medyadan paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, İnebolu'da derenin çok yükseldiğini ve dere boyundaki dükkanların açıklamayacağını belirtti. 

'HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK'

Bölgedeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Ekiplerimiz sahada. Şiddetli yağıştan etkilenerek zarar gören noktalarda hasar tespit çalışmalarına başladık" dedi.

SAĞLIK EKİPLERİ TEYAKKUZDA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Batı Karadeniz’deki yoğun yağış nedeniyle oluşan, oluşabilecek sel afetlerinin yol açması muhtemel sorunlara karşı bölgede toplam 239 adet ambulans ile 1.573 personel, 15 UMKE timi ile 356 personel olmak üzere toplam 254 araç ve 1.929 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır" bilgilendirmesinde bulundu.
 

Etiketler