Tarih : 14.06.2021 - 14:16 Yorum : 0

AK Parti'den yeni anayasa açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları konusunda sona gelindiğini belirtip "Partilerin anayasası olmaz, milletlerin anayasası olur" dedi.

AK Parti'den yeni anayasa açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin sivil, kapsayıcı yeni bir anayasa ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, bunun için çalışmaları son noktaya getirdiklerini söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Tekirdağ'da düzenlenen etkinlikle partililerle buluştu. Bir restoranda gerçekleştirilen programda konuşan Numan Kurtulmuş, Türkiye gündemine ilişkin konularda önemli açıklamalar yaptı.

"PARTİLERİN DEĞİL MİLLETLERİN ANAYASASI OLUR"

Yeni anayasayla ilgili gelişmeleri aktaran Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin sivil ve demokrat bir anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayıp çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Bu zamana kadarki anayasaların derbe zihniyetiyle oluşturulduğunu hatırlatan Kurtulmuş şöyle konuştu:

“Anayasalar yapılmamış, yazılmıştır. Darbeciler bazı hocalara emretmişler, onlar bir odaya çekilmişler, anayasa metinlerini ortaya çıkarmışlar. Şimdi de diyoruz ki Türkiye’nin yeni sivil bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu anayasa kapsayıcı olmak zorundadır. Mevcut anayasanın üstünde de aynen 61 Anayasası'nda olduğu gibi kan izi vardır. Darbelerin izi vardır. Bundan kurtulmak lazım. Yani AK Parti’nin, başka bir partinin anayasası olmaz. CHP’nin anayasası olmaz, MHP’nin anayasası olmaz. Partilerin anayasa teklifleri olur, milletlerin anayasası olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi: Yeni anayasa 2023'te Erdoğan: 2023'ü yeni anayasa ile taçlandıracağız Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında yeni anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni anayasanın halkın anayasası olacağını söyleyen Erdoğan, 2023’ü yeni anayasa ile taçlandıracaklarını söyledi.

"TÜRKİYE'SİZ NATO DÜŞÜNÜLEMEZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde bulunacağı temaslara da değinen Numan Kurtulmuş, Erdoğan'ın zirvedeki görüşlerinin Türkiye'nin dış politikalarına yön vereceğini kaydetti. Türkiye'nin nerede durması gerektiği söylenecek bir ülke olmadığının altını çizen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye artık sahada da, masada da var olan, küresel barışı temin etmek anlamında, egemen ve eşit ülke olarak herkesle müzakere etmeye hazır olan bir ülkedir. Türkiye bölgede ve dünyada oyun kurucu bir noktaya gelmiştir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın NATO Liderler Zirvesi'nde yapacağı görüşmelerde ortaya koyacağı görüşleri, Türkiye'nin bundan sonraki dış politika kurgusunda çok önemli olduğunun altını çizmek isterim. Bu anlamda hem Türkiye'nin bundan sonraki yerinde bölgesel güç ve küresel aktör olması tezleri diğer muhataplarımıza da anlatılacak. Dünyada barışın sağlanması konusunda da temel fikirleri anlatılacak.

Cumhurbaşkanımızın 'Dünya beşten büyüktür' diye ısrarla söylediği adalete, hakkaniyete, barışa dayalı bir uluslararası sistemin kurulma ihtiyacını NATO Liderler Zirvesi dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getirecektir. Türkiye ile NATO'nun çok eski ortaklığı var. Türkiye bu ortaklığın en önemli ülkelerinden biridir. Türkiye yıllar içerisinde çok büyük külfetler çekmiş bir ülkedir. Barışı sağlama misyonlarında Somali'den Afganistan'a kadar NATO'nun yükünü çekmiş bir ülkedir. NATO'da diğer bütün ülkeler kadar Türkiye'nin ciddi bir yeri vardır, Türkiyesiz bir NATO'nun düşünülmesi mümkün değildir.”

NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği NATO Zirvesi'nde diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber