2022-08-05 14:53:35 | Son Güncelleme : 2022-08-05 15:04:18

'Akkuyu' krizi: Akkuyu Nükleer A.Ş.'den 'maaş' açıklaması! Yüzde 35 artırılacak

Geçtiğimiz gün Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu'nun (ROSATOM), 20 milyar dolarlık proje Mersin'deki Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin (NGS) tamamlanması 15 milyar dolarlık bir yatırımının ardından yeni bir gelişme yaşanmış ve müteahhit firmanın sözleşmesi 'maaşların ödenmediği' gerekçesiyle feshedilmişti. Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan yeni açıklamada, önceki müteahhit firma çalışanlarının maaş ödemelerini, kendileri tarafından karşılanacağı duyuruldu.

'Akkuyu' krizi: Akkuyu Nükleer A.Ş.'den 'maaş' açıklaması! Yüzde 35 artırılacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Akkuyu Nükleer A.Ş. İletişim Servisi, işçi maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen önceki müteahhit firmanın bünyesinde çalışanların 2022 yılı Temmuz ayı maaş ödemelerini, kendi özkaynaklarından yapacağını duyurdu. Şirket, Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların ücretlerinin ise yüzde 35 oranında artırılacağını açıkladı.

NGS'deki saha çalışmalarının  devam ettiği belirtilen açıklamada, proje yönetiminin, inşaat işlerinde katılımcıların yeniden düzenlenmesi kararı ile özellikle önceki müteahhit firma ile yapılan sözleşmenin feshedilmesinin ardından, Akkuyu NGS’nin nükleer güç ünitelerinin inşası için yeni ana yüklenici şirket olan TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi (TSM) ile alt yükleniciler arasındaki sözleşmelerin yeniden imzalanması sürecinde aktif olarak yer aldığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, bugün itibariyle inşaat ve montaj işlerini yürüten şirketlerin çoğunun işleriyle alakalı TSM ile sözleşmelerini imzaladığı ifade edildi.

MAAŞLAR YÜZDE 35 ARTIRILACAK

Diğer sözleşmelerin yeniden imzalanmasının en kısa zamanda tamamlanmasının beklendiği belirtilirken "Önceki müteahhit firmanın tarafların mutabakatı ile sözleşmeyi feshetmeyi reddetmesi ve mali konularda çalışanların maaşlarının ödenmesi dahil yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmemesi nedeniyle Akkuyu Nükleer, firma çalışanlarına Temmuz 2022 ayının maaş ödemelerini kendi özkaynaklarından yapmaya karar vermiştir. Türk Lirası olarak maaş alan çalışanların ücretleri ise yüzde 35 oranında artırılacaktır" ifadelerine yer verildi.

TMS'YE GEÇME TEKLİFİ YAPILDI

Açıklamada önceki müteahhit firmanın çalışanlarına yeni işveren olan TSM'ye geçme teklifi de yapıldığı da vurgulandı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

"Devir sırasında, çalışanların Türkiye Cumhuriyeti çalışma mevzuatı uyarınca sahip olduğu tüm haklar korunacaktır ve önceki işyerinde çalışma süresine bağlı olarak kıdem tazminatı, kullanmadığı izin tazminatı ve ihbar tazminatı dahil tüm hakkı olan ödemeler yapılacaktır. Bu önlemler, inşaat sahasında işin sürekliliğini ve kalitesini, Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmalarını takvime uyulmasını, işçilerin çalışma koşulları açısından haklarının korunmasını ve çalışanlara ücretlerin zamanında ödenmesini sağlamak için alınmıştır."

Etiketler