23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %56
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-26 15:17:12

Alibey Barajına kamyonlarla kar taşınıyor

Baraj seviyesi yüzde 34 olan Alibey Barajı’na Sultangazi Belediyesi tarafından kamyonlarla kar taşındı. Yaz ayında İstanbul'un su ihtiyacına çare olunması amaçlanırken çalışmalara 200'e yakın araç katıldı.

Alibey Barajına kamyonlarla kar taşınıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul’da günlerdir etkisini gösteren kar yağışı sonrası Sultangazi Belediyesi ekipleri harekete geçti. Ekipler kepçe yardımıyla cadde, sokak ve kaldırımlardan topladıkları karları kamyonlarla doldurarak Alibey Barajı bölgesine döküyor.

200’E YAKIN ARAÇ KATILDI

Yaz aylarında İstanbul’un su ihtiyacına çare olunması amaçlanırken 200’e yakın araç çalışmalara katıldı. Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Dalkılıç, “Sultangazi Belediyesi olarak Av. Abdurrahman Dursun Beyin talimatıyla bu yıl üçüncüsünü yaptığımız sokak ve caddelerdeki kar küreme çalışmalarımızda araçlarımızla birlikte topladığımız karları Alibey Barajının havzasının eteklerine bırakıyoruz. Burada karlar eriyince İstanbul’un içme suyuna bir nebze de olsa katkıda bulunmak istiyoruz. Geçen yıl ciddi bir çalışma yapmıştık. Bu yıl kar miktarı daha da fazla. Bugünden itibaren tekrar başladık. Günlük 150-200 kamyona yakın karı baraj havzasına bırakıyoruz. İnşallah bunlar içme suyumuza katkı sağlamış olacak” dedi.

SU SEVİYESİ YÜZDE 34

Yağan karların da erimesiyle ilerleyen günlerde su seviyesinin daha da yükselmesi beklenirken, kar yağışı sonrası su seviyesinin yüzde 34 olduğu Alibey Barajı drone ile havadan görüntülendi. 

 

Etiketler