2021-09-26 12:39:44

Alkolmetre cezasına Yargıtay freni

Bursa'da trafik polisleri tarafından durdurulan sürücü, kronik hastalığını ve koronavirüs salgınını gerekçe göstererek alkolmetreyi üflemedi. Ekiplerin 3 bin 516 TL ceza kesip ehliyetine 2 yıl el koyduğu sürücüye Yargıtay'dan müjdeli haber geldi. Sürücünün cihazı üflemek yerine kan tahlili yapılmasını istemesini kabul edilebilir gerekçe sayan yüksek mahkeme cezayı iptal etti.

Alkolmetre cezasına Yargıtay freni
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sürücüleri yakından ilgilendiren alkolmetre konusuyla ilgili Yargıtay'dan emsal bir karara çıktı.

PARA CEZASI KESİLDİ, EHLİYETİNE EL KONULDU

Bursa'da işten çıkıp eve gitmekte olan sürücü, yolda polis ekipleri tarafından uygulama noktasında durduruldu. Kreonik hastalığı bulunduğunu söyleyerek polislerin uzattığı alkolmetreyi üflemeyen sürücü, alkol kontrolünün kan testiyle yapılmasını istedi. Polislerin tüm ısrarlarına rağmen cihazı üflemeyen sürücüye 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/9. maddesi kapsamında 3 bin 516 TL para cezası verilirken ehliyetine de 2 yıl süreyle el konuldu.

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Aldığı ceza nedeniyle şok yaşayan sürücü, aldığı cezalara karşı Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu ancak mahkeme itirazın reddine hükmetti. Aradan aylar geçtikten sonra Adalet Bakanlığı, 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararının kanun yararına bozulmasını talep etti. Bakanlığın talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı, ilgili dosyayı 19. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 19. Ceza Dairesi, kronik rahatsızlığı bulunan kişinin Covid hassasiyetinin anlaşılabilir bir talep olduğuna dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

"KENDİNİ KORUMAK İÇİN ALTERNATİF YOLA BAŞVURMASI KABUL EDİLEBİLİR"

“Kabahatli sürücü, kolluk birimlerince durdurularak alkolmetre ile alkol ölçümü yapılmak istendiği, kabahatlinin Covid-19 tedbirleri kapsamında alkolmetreyi üflemek istemediği ve kan tahlili yolu ile alkol ölçümü yapılmasını istemiştir. Bunun üzerine 3 bin 516 Türk Lirası idari para cezası uygulandığı ve sürücü belgesinin 2 yıl süreyle geri alınmasını takiben kabahatlinin Devlet Hastanesi'nden aynı gün saat 21.50'de kan tahlili verdiği ve kanında alkol (etonol) tespit edilemediği anlaşılmaktadır. Kovid-19 tedbirleri kapsamında somut olayda olduğu gibi şahısların bu tür hassasiyetler gösterebileceği, mezkur hastalığın solunum yolu ile bulaştığı göz önüne alındığında ağza temas ederek nefes üflemek suretiyle alkol miktarı ölçme şeklinde çalışan teknik cihazın üflenmesinden imtina edilmesinin kabul edilebilir olduğu anlaşılmıştır.

2918 sayılı Kanun'a göre sürücünün alkol miktarının ölçülme yönteminin yalnızca teknik cihaz olmadığı, bu hususun istisnalarının aynı kanunun 48/3. maddesinde açıklandığı üzere kan tahlili ile de ortaya konabileceği ortadadır. Dosya içeriğine göre kronik rahatsızlığı olan kabahatli gibi kişilerin kendilerini korumak adına bu tür alternatif yollara başvurma isteğinin alkolmetreyi üflemekten imtina etme kastı olarak yorumlanamayacağı, nitekim kendisinin yaklaşık 1 saat sonra hastaneden kan tahlili aldığı ve kanında alkol tespit edilemediği aşikardır.

Yerleşik adli tıp uygulamalarına göre kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte alkol oranının her saat ortalama 0,15 promil azaldığının kabulü karşısında kabahatlinin başvurusunun kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmediği gerekçesiyle 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 309. maddesi uyarınca anılan kararın kanun yararına bozulması isteminde bulunulmuştur. Kanun yararına bozma talebinin kabulüyle 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararının bozulmasına, uygulanan idari yaptırım kararının kaldırılmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Etiketler