2022-06-23 22:57:16 | Son Güncelleme : 2022-06-23 23:11:41

Son dakika: Altıncı yargı paketi yasalaştı: Stokçuluğa hapis cezası geliyor

Son dakika haberi: Altıncı yargı paketi yasalaştı. Gayrimenkul alım-satım işlemi noterlerde de yapılabilecek. Stokçuluğun cezalarını artıran düzenleme Meclis'ten geçti. Stokçuluğa 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Son dakika: Altıncı yargı paketi yasalaştı: Stokçuluğa hapis cezası geliyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Stokçuluk yapanlara ve fiyatları etkileyenlere ağır ceza verilmesini öngören 6. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Fiyatları etkileme ile mal veya hizmet satımından kaçınma suçuyla etkin mücadele edilebilmesi ve stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda bu suçlar için belirlenen cezalar artırılıyor.

Kanun Teklifi ile fiyatları etkileme suçunda hapis cezasının alt sınırı 3 aydan 1 yıla, üst sınırı da 2 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Stokçuluk suçunda da hapis cezasının alt sınırı 6 aydan 1 yıla, üst sınırı ise 2 yıldan 3 yıla yükselecek.

Her iki suçun da örgütlü işlenmesi halinde söz konusu cezalar bir buçuk kata kadar artırılabilecek. Böylece, fiyat etkileme ve stokçuluk suçu işleyenler hakkında tutuklama kararı verilebilecek.

Düzenlemeyle hakim ve savcı yardımcılığı da hayata geçirilecek. Sınavı kazananlar Türkiye Adalet Akademisi'ndeki temel eğitimden sonra "hakim yardımcısı ve savcı yardımcısı" olarak atanacak.

Teklifle ayrıca, noterlerde gayrimenkul satışı yapılmasının önü açılacak.