Tarih : 10.04.2021 - 06:42 Yorum : 0

Ankara'da 8 katlı binada çökme tehlikesi: 2 gözaltı

Ankara'da, inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde kayma olan ve istinat duvarı yıkılan 8 katlı apartman ile çevresindeki toplam 21 bina boşaltıldı. Binanın müteahhidi ve kepçe operatörü gözaltına alındı

Edinilen bilgilere göre, Ankara’nın Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak'ta boş arazide yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle bir üst paralelde ki Altay Sokak’ta bulunan Bahar apartmanının temelinde kayma oldu. İstinat duvarının bir kısmı yıkılan 11 daireli ve 40 kişinin yaşadığı Bahar apartmanında çökme tehlikesi meydana geldi. Önündeki yol ile arasında yaklaşık 50 santim yarık oluşan ve her geçen dakika temelindeki toprak kaymasının devam ettiği apartman ile çevresindeki toplam 21 bina boşaltıldı.

21 BİNA TAHLİYE EDİLDİ
İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, yıkılma tehlikesine karşı çevrede geniş güvenlik önlemi alarak, çökme tehlikesi bulunan 8 katlı apartman ve tedbir amaçlı çevresindeki binalarda oturan vatandaşları tahliye etti.

Tahliye edilen binada oturan, Metin Uçak, “Saat 15.30 da tespit etmişler ve belediye ekiplerini çağırmışlar. Belediye ekipleri de bir şey yok rahat olun demişler. Aşağıda hafriyat alınıyor. Temele de giriyorlar. Binada da kayma oluyor.

“Müteahhit, ‘Ben tapulu yerimde istediğim gibi hafriyat yaparım’ dedi”


 

MÜTEAHHİTTEN SKANDAL SÖZLER
Tahliye edilen bir diğer binada oturduğunu belirten Levent Müezzir, “İnşaat yapılıyor. Komşular binada titreme olduğunu fark ediyorlar. Müteahhidin yanına ben de gittim adam diyor ki; “Çankaya Belediyesi’nin personeli geldi, ölçtüler ve ben tapulu yerimde istediğim gibi hafriyat yaparım” dedi. Adam kepçeyi getirmiş, istinat duvarının yanındaki büyük kayayı oynatarak kaymaya sebep oluyor. Müteahhide söylüyoruz onun da hiç umurunda değil. Komşularımız sağ olsun bizi misafir edecekler. İki gündür bir mağduriyet var. Az önce de bina çökmeye başladı çatırtılar geliyor” dedi.

Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Deprem Risk Yönetimi ve İyileştirme Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerinin bölgede incelemelere başladığını ifade etti.
 

İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ
İnşaat çalışmaları nedeniyle temelinde kayma olan binanın istinat duvarı tamamen çöktü.
Çökme tehlikesi bulunan binanın istinat duvarı böyle çöktü Çökme tehlikesi bulunan binanın istinat duvarı böyle çöktü Ankara'da, inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde kayma olan binanın istinat duvarı tamamen çöktü.

BAKAN SOYLU VE VALİ ŞAHİN OLAY YERİNE GELDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin, bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u telefonla arayarak olayla ilgili görüşme yaptı.ÇÖKME TEHLİKESİ BULUNAN BİNADA KORKUTAN GÖRÜNTÜLER


Ankara’da çökme tehlikesi bulunan binada korkutan görüntüler Ankara’da çökme tehlikesi bulunan binada korkutan görüntüler Ankara'da, inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde kayma olan ve istinat duvarı yıkılan 8 katlı apartman ile birlikte toplam 21 bina boşaltıldı. Boşaltılan binaların önünde dev yarıklar meydana geldi.

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Temelinde kayma olan ve istinat duvarı tamamen çöken binada bekleyiş sürüyor.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Müteahhit ve kepçe operatörü gözaltına alındı.

"BİNANIN YIKIMINA BAŞLANACAK"
Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Baknı Süleyman Soylu, binanın mümkün olduğunca en az hasarla nasıl yıkılacağıyla ilgili teknik ekiplerin karar verdiğini ve yıkıma başlanacağını söyledi. Bakan Soylu, gözaltına alınanlarla ilgili ise "Kimin eksiği, hatası varsa bu konuda genel adımlar atılacaktır" dedi.

Kaynak : İHA
Etiketler : ankara bina
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber