2022-05-26 21:43:13 | Son Güncelleme : 2022-05-26 22:34:31

Aziz Yıldırım tersanesinde yaptırdı, bütün dünya izlemeye geldi

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım'a ait tersanede Dearsan SALVO adı verilen silahlı insansız deniz aracının atış testleri töreni yapıldı. Birçok ülkeden diplomat, siyasetçi, büyükelçi, askeri ateşeler ve basın mensupları törene katıldı.

Dearsan SALVO adı verilen silahlı insansız deniz aracının atış testleri Aziz Yıldırım'ın tersanesinde yapıldı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Dearsan SALVO adı verilen silahlı insansız deniz aracının atış testleri Aziz Yıldırım'ın tersanesinde yapıldı.

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım'a ait Dearsan Tersanesi’nde dünyanın dört bir yanından önemli isimler görüldü. Dearsan Tersanesi’nin ev sahipliğinde ve Aselsan, Roketsan ve Yaltes iş birliğiyle silahlı insansız deniz aracının atış testleri töreni yapıldı. Birçok ülkenin büyükelçileri, askeri ateşeler, yerli ve yabancı birçok diplomat, basın mensubu törene katıldı.

Dearsan Tersanesi’nin kendi öz kaynaklarıyla ürettiği ve Aselsan, Roketsan ve Yaltes başta olmak üzere, Dearsan’ın yerli ve milli çözüm ortaklarının katkılarıyla üretilen, sınıfının en hızlı ve hareketli su üstü hedefine karşı güdümlü mermi ve makineli tüfekle atış yapabilen Dearsan SALVO adı verilen silahlı insansız deniz aracının atış testleri töreni, Dearsan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Gordi’nin açılış konuşmasıyla başladı.

Superhaber'in aktardığına göre Dearsan Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Dr. Tahir Çonka’nın sunumunun hemen ardından, birçok açıdan canlı yayınlanan SİDA’nın atış testlerine geçildi.

DEV EKRANDA YAYINLANDI

Atış testleri, Roketsan ürünü taret sistemi ile füze atışıyla başladı. Hareketli hedefin, Dearsan, Aselsan, Roketsan ve Yaltes koordinasyonu sonucu başarıyla vurulduğu cirit atışı, atış sahasını gören anakarada kurulan dev ekrandan ve çıplak gözle takip edildi.

Cirit atışından sonra ise tören, Aselsan ürünü 12.7 mm stabilize sistem ile makineli tüfek atışıyla devam etti.  Hareketli hedefin bir kez daha başarıyla vurulmasıyla sonuçlanan törenin ardından kokteyl kısmına geçildi.

DEARSAN SİDA’NIN ÖZELLİKLERİ

• Dearsan SİDA-SALVO, 14,79 m tam boya, 3,83 m tam genişliğe, 0,75 m drafta ve dizel makine seçimlerine bağlı olarak 45-60 Kts (83 km/sa – 111 km/sa) azami sürate sahip.

• Dearsan SİDA-SALVO silah konfigürasyonu olarak Satıhtan Satıha ve Satıhtan Havaya Güdümlü Füze Sistemine ve 12.7 mm Stabilize Makineli Tüfek Sistemine sahip.

• Bu özelliklerine ilaveten, keşif-gözetleme, istihbarat toplama gibi özel harekât nevilerini de başarı ile icra edebilecek versiyonlarının tasarım sürecine devam edilmekte.

DEARSAN Silahlı İnsansız Deniz Aracı-SİDA SALVO’nun; Karadan mobil araçlarla, karargâh komuta merkezlerinden, havuzlu Çıkarma Gemisi, Firkateyn, Mayın Avlama Gemileri, Karakol Gemileri ve Korvet sınıfı Yüzer Platformlardan denize indirilip alınabilecek bir araç olacağı ön görülmekte.