Tarih : 14.06.2021 - 12:41 Yorum : 0

Babalar günü ne zaman? 2021

Babalar gününe sayılı günler kala vatandaşlar “Babalar günü mesajları, ilk babalar günü ne zamandı, babalar günü hediyeleri, babalar günü hangi güne denk geliyor?” gibi soruların cevaplarını arıyor. Babalar günü ile ilgili detayları derledik.

Babalar günü ne zaman? 2021

Birçok ülkede haziran ayında kutlanan babalar günü ile ilgili detaylar merak ediliyor. Haziran ayına girilmesiyle birlikte Babalar Günü öncesi vatandaşlar, babaları için hazırlık yapmak istiyor.

Birçok ülkede kutlanan Babalar Günü için sabit bir tarih yok. Ülkeden ülkeye tarihi değişiklik gösteren Babalar Günü, ülkemizde hangi gün kutlandığı merak ediliyor.

BABALAR GÜNÜ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasında pazar günü kutlanır. 2021 yılında ise ülkemizde Babalar Günü 20 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ MESAJLARI

Babalar gününü en içten dilekleriyle kutlamak isteyen kişiler, Babalar Günü mesajlarını araştırıyor. Babalar günü mesajları;

“Babam olduğun için çok mutluyum, sahip olduğum en iyi baba ve arkadaşsın. Babalar günün kutlu olsun babacığım.”

“Dün, bugün ve yarın… daima seni sevdim, hep seveceğim. Bizimki bitimsiz, tanrısal bir sevgi… Babacığım babalar günün kutlu olsun.”
“İlk adımlarımı atarken ellerimden tutuyordun. Şimdi fark ediyorum ki babacığım, ellerimi hiç bırakmamışsın. Babalar günün kutlu olsun.”

“Sevgili babacığım gurbet uzak olsa da sevgin o kadar yakın ki bilmelisin ellerinden öperim sevgiler. Babalar günün kutlu olsun. Bana yaptığın dünyadaki en büyük iyilik bana dünyanın en iyi örneği olmandır. Babaların en iyisi, bugün sadece senin... Babalar günün kutlu olsun.”

“Büyürken seni daha iyi anladım. Her yaptığın için teşekkürler. Kucak dolusu sevgiler, babalar günün kutlu olsun.”

“Yılın en özel günü Babalar Günü. Seni özleyerek geçirdiğim, giderek kıymetini daha iyi anladığım bu zamanlarda en içten dileklerimle gününü kutlarım. İyi ki varsın, iyi ki babamsın.”

BABALAR GÜNÜ HAKKINDA

Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatılan Babalar Günü kutlamaları zamanla dünyaya yayıldı. Ancak babalıkla ilgili kutlamalar Katolik Avrupa'da orta çağa kadar uzanıyor.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da özel bir günü olması gerektiğini düşünüyordu. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmişti.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlandı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş, ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemişti. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edildi.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihte kutlama yapar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alır. Katolikler Hristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, 19 Mart tarihini St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ederler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıktı.

Japonya’da “Chichi No Hi” olarak bilinen, babalar günü her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmakta.

Hindular babalarını öğretmen, koruyucu ve kurtarıcı olarak görürler. Nepalliler babalar gününü en az yılbaşını kutladıkları kadar coşku ve heyecan ile kutluyor.

Almanya’da “Vatertag”, Alman babalar günü, tam Paskalya’dan kırk gün sonraki perşembe gününde her yıl kutlanır.

Tayland’da ise Babalar Günü, aynı zamanda “Milletin Babası” olarak da bilinen kralın doğum günü ile aynı gün olduğu için bugün Tayland halkı için bir tür çifte kutlama olur.

Güney Afrika’da babalar günü kutlamaları, ABD’deki kutlamalara benzer. Güney Afrikalı çocuklar sevgi ve ilgilerini göstermek için tebrik kartları, çiçek, elbise parçaları, kolye gibi hediyeler ile babalarını bugün de özel kılar.

Meksika’da babalar günü ya da “Dia del Padre”, çocuklar ve aileler tarafından abartılı bir şekilde kutlanan bir gün olur.

Hollanda’da babalar günü yani “Vaderdag” günün ilk saatlerinden itibaren sürprizlerle başlar. Hollanda’da çocuklar babalarına yatakta kahvaltı getirme geleneğini devam ettirir.

Brezilya babalar gününü (Dia dos Pais) farklı bir şekilde kutlayan başka bir ülkedir. Bu özel gün Ağustos ayının ikinci pazar günü yani anneler gününden tam üç ay sonra kutlanır.

BABALAR GÜNÜ HEDİYELERİ

Babalar Günü öncesi hazırlık yapanlar, babalarına alacaklarını hediyeleri araştırıyor. Bu özel gün için birçok hediye seçeneği bulunuyor. Özellikle giyim ve aksesuar seven babalar için kravat, gömlek, kemer, saat, parfüm gibi aksesuar hediyeleri alınabilir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber