Tarih : 12.06.2021 - 13:36 Yorum : 0

Bakan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığına ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti. Ziyaret ettiği sırada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 500 yıllık tarihi kardeşlik bağı bulunan Libyalı kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceğini ifade etti.

Bakan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığına ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile gerçekleştirdiği üçlü görüşme sonrasında Libya’ya geçti.

Mitiga Havalimanı’nda Libyalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti. Ziyaret sonrasında helikopterle Libya açıklarındaki TCG Gelibolu firkateynine gelen Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı, personelle bir araya geldi.

"LİBYALI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda bir özne olduğunu belirten Akar, etki ve ilgi alanı genişleyen Türkiye’nin bölgesel, küresel barış ve istikrar için önemli sorumluluklar üstlendiğini, bunları üstlenmeye devam ettiğini bildirdi.

Türkiye ve Libya arasındaki 500 yıllık kardeşlik bağlarına vurgu yapan Akar, “Libyalı kardeşlerimizin yanındayız” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE LİBYA’DA YABANCI GÜÇ DEĞİLDİR”

“Sizlerin Libya’daki varlığı kardeşliğimizin, dostluğumuzun ve dayanışmamızın en önemli nişanesidir” diyen Akar, “Türkiye Libya’da yabancı güç değildir” şeklinde konuştu.

Libya’nın daveti üzerine Türkiye’nin ülkeye gelerek ikili anlaşmalara ve uluslararası hukuka uygun şekilde askeri, eğitim iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerini yerine getirdiğini aktaran Akar, “Türkiye Libya’nın kendi kendine yetebilecek bir seviyeye ulaşması için gayret göstermeye devam ediyor."

"Libya birliklerinin uluslararası standartlara ulaşması için eğitim, yardım ve danışmanlık desteğine devam ediyoruz. Amacımız Libya’nın birliği, bütünlüğü, barış ve istikrarıdır” ifadelerini kullandı.

“Tek Libya”nın önemine değinen Akar, sorunun Hafter ve destekçileri olduğunu söyledi. Akar, “Libya Libyalılarındır” anlayışı içinde Libya’nın yanında olmaya onlara destek vermeye devam edeceklerini de kaydetti.

Akar, Sicilya’da İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile gerçekleştirdiği toplantılara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Hem ikili hem de ittifak içindeki bazı konuları görüşme ve bu konuda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunma fırsatı bulduk. Memnuniyetle belirtmek isterim ki görüştüğümüz konuların büyük bir bölümünde mutabık olduğumuzu, anlayış birliğine sahip olduğumuzu da görmüş bulunuyoruz."

"Önümüzdeki dönemde bu anlayışla ilişkilerimizin, görüşmelerimizin daha da artması için mutabık kaldık. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bir taraftan personelin eğitimi, personel değişimi, tatbikatlara katılımın yanı sıra savunma sanayi alanında mevcut ilişkilerimizi nasıl daha da geliştirebileceğimizi de görüşme fırsatı bulduk.”

TSK’nın yoğun çalışmalarla hem ülkesinin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için gayret gösterdiğini hem de ittifakın, dost ve müttefik ülkelerin, hak ve hukukuna önemli katkılar sağladığını dile getiren Akar, “Hem finansal hem operasyonlara sağlanan katkı hem de karargahlardaki personel sayımız bakımından TSK olarak NATO içinde önemli, seçkin ve saygın bir yerimiz var. Bunu korumak ve devam ettirmek bakımından NATO içinde bize verilen görevleri eksiksiz, aksaksız yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

"NATO İÇİNDE BİZE VERİLEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRDİK"

ABD Savunma Bakanı Austin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine değinen Akar, “Gayet açık, net, yapıcı yaklaşım içinde hem ikili hem de ittifak içindeki konularla karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Değerlendirmelerimizi paylaştık ve olumlu yaklaşım içinde görüşmeyi tamamladık. Biz bildiklerimizi, inandıklarımızı hem ülkelerimiz hem ittifak için yararlı olacak ne varsa bunları muhataplarımızla paylaşmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

LİBYA AÇIKLARINDAKİ GEMİDE MAÇI İZLEDİ

Gemi personeli ile yemekte bir araya gelen Akar daha sonra Bahriyelilerle Libya açıklarındaki gemide A Milli Futbol Takımı’nın, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) kapsamında İtalya ile yaptığı maçı televizyondan izledi.

Bakan Akar Libya'ya gitti! Bakan Akar Libya'ya gitti! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile Libya'ya gitti.

Times'tan çarpıcı Libya-Türkiye analizi: Avrupa için çok korkutucu Times'tan çarpıcı Libya-Türkiye analizi: Avrupa için çok korkutucu İngiliz gazetesi The Times, Türkiye'nin Libya karasularındaki etkisini inceleyen bir analiz yayınladı. Eskiden Avrupa ülkelerinin Libya sahil güvenlik ekiplerine eğitim verdiği, şimdilerde ise bu görevi Türkiye'nin üstlendiğine dikkat çekilen analizde "Bu politik açıdan Avrupa için korkutucu bir durum" ifadelerine yer verildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber