Tarih : 23.06.2021 - 17:06 Yorum : 0

Bakan Akar'dan Afganistan mesajı: Asker göndermemiz söz konusu değil

NATO askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından bölgeye Türk askerlerinin konuşlanacağı, Kabil Havalimanı'nın Türk askerlerinin denetiminde olacağı iddia edilmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, söz konusu iddiayla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Bakan Akar'dan Afganistan mesajı: Asker göndermemiz söz konusu değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın mensuplarının gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, Karadeniz'deki Rusya-İngiltere gerilimi, Türkiye'nin Afganistan politikası ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKE) özelleştirileceği iddiasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Hulusi Akar, Karadeniz’de Rusya’nın İngiliz gemisine yaptıkları uyarı ateşine ilişkin soruya, “Hem Rusya’nın hem İngiliz tarafının yaptığı açıklamaları gördük, inceledik. Farklı açıklamalar var. Bu konuda gerçeği nedir arkadaşlarımız araştırıyor. Takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"ASKER GÖNDERMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Afganistan’daki Havalimanın Türkiye’nin işletmesi ve güvenliğini sağlamasına yönelik ABD’li bir heyetin gelmesine yönelik soruya Akar; “Gerçekten orada kardeşlerimiz rahatı, güvenliği için geçtiğimiz 20 yıl içinde diğer ülkelerle her türlü gayreti gösterdik. Özellikle son altı yılda Kabil Havaalanı, Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletilmesi konusunda elimizden gelen gayreti gösterdik. O Havaalanı Afganistan’ın hayatiyeti, günlük hayatı bakımından, sosyal hayatı, ticaret hayatı bakımından çok önemli. Havaalanının çalışması Afganlı kardeşlerimizin lehine olacaktır. Yarın Amerikalılarla bir görüşmemiz olacak. Burada yapmaya çalıştığımız husus, sağlık şekilde Afganlı kardeşlerimizin güvenliğine nasıl katkı sağlayabiliriz onun arayışı içindeyiz. Mevcudiyetimiz orada var. Ayrıca asker göndermemiz söz konusu değil. Onlarla birlikte arayış içindeyiz” dedi.

MKE'NİN ÖZELLEŞTİRİLECEĞİ İDDİASINA CEVAP

Makine ve Kimya Enstitüsü’nün Anonim Şirkete dönüştürülmesine ilişkin soruya Akar, “İçinde bulunduğumuz dönemde bizim savunma sanayimizle alakalı yerlileşme ve millileşme, yerli ve milli sanayinin gelişmesi için yapılan çalışmaları görmek lazım. Bu konuda gurur verici oranda kamu ve özel sektörde çok ciddi çalışmalar var. Makine ve Kimya Enstitüsü hantal yapısıyla gelişmeleri, ilerleme sağlaması pek mümkün değil. Bizim burada yapmaya çalıştığımız Makine ve Kimya Enstitüsü Kurumu’nun modern bir yapıya kavuşması, hantal yapıdan kurtulması, rekabet gücünün gelişmesi, esnek ve etkin yapıyla ülkemize ve milletimize hizmet etmesine gayret ediyoruz. Özelleştirme yok. Orada çalışan arkadaşlarımızın haklarında gerileme yok” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Afganistan hamlesi: İlişkileri onarmada iyi bir fırsat Afganistan hamlesi ilişkileri onarmada iyi bir fırsat ABD ve müttefikleri, NATO toplantısında 11 Eylül'den itibaren Afganistan'dan geri çekilme hususunda uzlaşmıştı. Şimdiye kadar ABD askerlerinin yarısı bölgeden çekilirken, Türkiye Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini üstlenmeye devam etme teklifinde bulundu.

NATO'dan Türkiye'nin Afganistan talebine ilişkin açıklama Stoltenberg: Afganistan’da Türkiye’nin rolü önemli NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Afganistan’daki rolü hakkında önemli açıklamalar yaptı.

'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası 'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası NATO askerlerinin 11 Eylül'de Afganistan'dan çekilmesinin ardından, Türkiye'nin Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı koruma ve işletme teklifi yaptığı öne sürüldü.

Etiketler : hulusi akar
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber