2022-06-28 15:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-28 15:42:25

Son dakika! Bakan Koca'dan 'maskeler geri gelecek mi' sorusuna cevap: Herkes müsterih olsun

Son dakika haberi: Kovid vakalarındaki artışa ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsün artık grip öneminde olduğunu belirterek vaka sayısı artmasına rağmen hastanelerdeki yükün azaldığına dikkat çekti.

Son dakika! Bakan Koca'dan 'maskeler geri gelecek mi' sorusuna cevap: Herkes müsterih olsun
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde sürekli gündeme gelen maskelerin yeniden takılmaya başlanacağı iddialarına cevap verdi. Hastalığın eski önemini kaybettiğini ve grip niteliğinde olduğunu ifade eden Bakan Koca, herkesin müsterih olmasını söyledi.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki aylarda maske geri mi dönecek” sorusu yöneltilmesi üzerine, hastalığın artık grip gibi seyrettiğini fakat ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Kovid-19’un risk oluşturmaya yine devam ettiğini ifade etti.

"KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI"

Risk grubunda olanların kişisel tedbirlere dikkat etmelerinin önem arz ettiğine vurgu yapan Bakan Koca, “grip öneminde” olan hastalığın toplumsal anlamda endişe sebebi olmaktan çıktığını kaydetti. Bakan Koca ayrıca, “Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam tersine, hastane yükündeki azalış yine sürmektedir. Kötü günler geride kaldı. Benzerlerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE OLARAK DÜNYANIN YAPAMADIĞINI YAPTIK"

Geçen hafta hekimlerle yaptığı toplantıdaki açıklamalarına yönelik olarak yöneltilen, “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor” sorusuna da cevap veren Sağlık Bakanı Koca şunları kaydetti:

“Tüm dünyada tıp, Malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar arasında sıkışmış durumda. Bu nedenle tüm dünyada, giderek hekimler mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dâhil, konuya duyarlı ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir yöntem geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan Malpraktis yasası son derece önemli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne hekim mağdur oluyor. Kasıt olmadığı müddetçe tazminatın hekime rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk hekimlerinin uygulamadaki başarılarının da tehlikeye girmeye başlayacağı bir dönem gelmekteydi. Eğer bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Hekim ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”