Tgrt Haber
15 Şubat 2023 12:42 - Güncelleme : 15 Şubat 2023 15:47

Bakan Soylu'dan yağma iddialarına cevap: Toplumu endişeye sevk ediyorlar, ihbarların yüzde 99'u boş

Son dakika haberi: Kahramanmaraş merkezli depremde arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Yıkılan binlerce binaya ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Antakya'da 2 konuttan 1'i yıkık! Hasar tespitine hızlı bir şekilde devam edeceğiz'' dedi. Yağma iddialarına cevap veren Soylu, ''Adıyaman'da Osmaniye'de bir yağma yok. Devletin ortaya koyduğu iradeyi buradan sarsabilirim derdinde olanlar bu dedikoduları değerlendiriyorlar. İhbarların yüzde 99'u boş'' ifadelerini kullandı.

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber
Fotoğraf (AA)
Bakan Soylu, Antakya, Hatay
Fotoğraf (AA)

Kahramanmaraş merkezli depremde arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, "Binaların yüzde 40'ında hasar tespiti yapıldı" dedi.

Süleyman Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Antakya'daki iki konuttan biri yıkık ya da yıkılması gerekiyor. Hasar tespitine hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Güvenlik gücü sayısı 3'e katlandı.

SALGIN HASTALIK 

Şu anda bir salgın hastalık, enfeksiyon gibi bir hastalık söz konusu değil. Kahramanmaraş özelinde söylüyorum. Şu anda bir salgın hastalık, enfeksiyon bir bağırsak enfeksiyonu gibi yayılım söz konusu değil.

Vatandaşlarımıza bir çağrıda daha bulunmak istiyorum. Çadırlar kuruldu. Türkiye genelinde 200 bin çadır sevk edildi. 700 bin daha sevk edilecek. Bu çadırlar kuruldu kurulmaya devam edecek. Bu bir yıllık bir süreç. Vatandaşlarımıza çağrımız bu on günde gösterdiğiniz yüce gönüllülük duygusunu bir yıl daha sürdürmeniz.

Gerek endişesinden dolayı “Acaba buraya yeni bir şehir kurulur mu?” endişesinde olanlar, gerekse bu endişeyi istismar etmeye çalışanlara yönelik şunu söylemeye çalışıyorum. Bu şehirlerdeki hayat devam edecektir. Bir kişi daha enkazdan çıkarıldı.

DEPREMZEDELERE DESTEK ÖDEMESİ

Bakan Soylu, "335 bin 956 ailenin hesaplarına 10'ar bin lira gönderildi" dedi.

700 BİN ÇADIR DAHA SEVK EDİLECEK

Vatandaşlarımıza bir çağrıda daha bulunmak istiyorum. Çadırlar kuruldu. Türkiye genelinde 200 bin çadır sevk edildi. 700 bin daha sevk edilecek. Bu çadırlar kuruldu kurulmaya devam edecek. Bu bir yıllık bir süreç.

Vatandaşlarımıza çağrımız bu on günde gösterdiğiniz yüce gönüllülük duygusunu bir yıl daha sürdürmeniz.

Gerek endişesinden dolayı “Acaba buraya yeni bir şehir kurulur mu?” endişesinde olanlar, gerekse bu endişeyi istismar etmeye çalışanlara yönelik şunu söylemeye çalışıyorum. Bu şehirlerdeki hayat devam edecektir.

YAĞMA İDDİALARI

Adıyaman'da Osmaniye'de bir yağma yok. Devletin ortaya koyduğu iradeyi buradan sarsabilirim derdinde olanlar bu dedikoduları değerlendiriyorlar. Ve bu dedikoduları toplumun tamamında bir endişeye sevk etmek maksadıyla ortaya koyuyorlar. Burada 1 güvenlik görevlisi varsa Deprem bölgesinde 3 güvenlik görevlisi var. Normal zamana göre daha az suç oranı var. Bize yapılan ihbarların %99'u boş çıktı.

Yargı da bu konudaki gerekli hassasiyeti gösterdi. Şu anda bizim karşılaştığımız birkaç münferit olan, güvenlik güçlerimizin yakaladığı birkaç olay dışında söz konusu değil. Birileri güvensizlik oluşturma anlayışına gitmeye çalışıyorlar. Bugün bununla uğraşanlar sadece çelme çakma, bizi esas istikbalimizden ayırma içerisinde olanlardır. Onlarla ilgili de siber suçlar bölümümüz çalışmasını yapmaktadır. İnsanlık dışı davranışlar var.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...