Tarih : 23.06.2021 - 10:21 Yorum : 0

Bakanlıktan kadına şiddet genelgesi: Erkeklere ulaşın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 il müdürlüğüne, "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" gönderdi. Genelge ile, 3 bin 500 ASDEP personeli, kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif görev alacak.

Bakanlıktan kadına şiddet genelgesi: Erkeklere ulaşın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 İl Müdürlüğüne “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu iç genelge gönderdi. Genelge kapsamında nüfusu 100.000’in üzerinde olan belediyelere konukevi açma konusunda bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak, afet ve acil durumlarda kamu kurumlarının tesisleri konukevi olarak kullanılabilecek. Ayrıca, kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Bakan Derya Yanık, aile kurumunun temellerini sarsan aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin her zaman öncelikli meselelerinden biri olduğunu ve altyapının güçlendirileceğini söyledi.

"MÜCADELEYİ SAHADA BİR ÜST AŞAMAYA TAŞIYOR"

Bakanlığın hazırladığı genelge ile şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesini hedefleniyor. 3 bin 500 ASDEP personelinin aktif olarak bu mücadelede görv alacağ, kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılacağı belirtildi.

Genelgede şiddet mağdurlarına daha etkin hizmet sunulmasını, şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin etkinleştirilmesini ve şiddetin önlenmesinde toplumsal farkındalığın artırılmasını hedefleyen tedbirler de yer alıyor.

DEVLETİN HER İMKANI SEFERBER EDİLECEK

Haklarında barınma yeri sağlanması kararı verilen kişilere, salgın hastalık, afet ve acil durumlarla mücadele dönemleri de dahil olmak üzere ilde bulunan konukevlerine ihtiyaç halinde ek olarak kamu kurum ve kuruluşlarına ait sosyal tesis, yurt gibi yerlerde barınma hizmeti sunulacak.

Sosyal hizmet müdahalesinin mağdura hızlı şekilde ulaştırılması ve etkin koordinasyonun sağlanabilmesi için kurumlar arası veri entegrasyon çalışmaları tamamlanarak, kadına yönelik şiddetle mücadele ortak veri tabanı oluşturulacak. Kadına yönelik şiddet olaylarında şiddetin tekrar yaşanmasının önlenmesi amacıyla riskin zamanında tespit edilmesini sağlayan, Risk Analiz Modülü geliştirilecek ve etkin biçimde uygulanacak.

HER KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLECEK

Bakanlığın hizmet birimlerine gelen tüm başvurularda, şiddet mağduruna hızlı ve kolay erişimin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. Şiddet mağdurlarına sunulan hizmetlerde mağdurun ve çevresinin bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyabileceği tüm sosyal hizmet alanları hakkında bilgilendirilmesi sağlanacak.

Hakkında önleyici tedbir kararı bulunanların Aile Eğitim Programına katılımı sağlanacak. Boşanma süreci danışmanlığı daha etkin uygulanacak Boşanma sürecindeki çiftlerin boşanma danışmanlığı hizmetlerinden etkin yararlanmaları için Aile Mahkemeleri tarafından İl Müdürlüklerine yönlendirilmelerini sağlayacak işbirliği ortamı oluşturulacak.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyonlarının daha etkin biçimde toplanması sağlanacak. İl ve ilçe düzeyinde toplantılar dönemsel olarak takip edilecek. Ulusal ve yerel düzeyde kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumsal duyarlılığın ve topyekün mücadelenin sağlanması amacıyla bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarına daha fazla ağırlık verilecek.

MÜCADELEYE ERKEKLERİN KATILIMI SAĞLANACAK

-Şiddetin önlenmesinde erkek katılımını sağlamak için çocuk, genç ve yetişkin olmak üzere tüm yaş grubundan erkeklere yönelik bilinçlendirme ve farkındalık artırma çalışmaları yapılacak.

Oğlunun gözü önünde öldürülmüştü! Ailesi idam istiyor Oğlunun gözü önünde öldürülmüştü! Ailesi idam istiyor Kırıkkale'de kocası tarafından 4 yaşındaki oğlunun gözleri önünde 51 bıçak darbesiyle öldürülen Hacer Başkaya'nın ailesi, katil kocanın idamla cezalandırılmasını istedi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber