Tarih : 11.06.2021 - 10:59 Yorum : 0

İçişleri Bakanlığından 81 İl Valiliğine “Baro Genel Kurulları” konulu genelge

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Baro Genel Kurulları” konulu ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığından  81 İl Valiliğine “Baro Genel Kurulları” konulu genelge

Genelgede 1 Haziran 2021 tarihinden itibari ile uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması devam edecek. Ayrıca daha önce illere gönderilen genelge ile dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerin 15 Haziran tarihine kadar ertelendiği anımsatıldı.

ÜYE SAYISI 400’ÜN ÜZERİNDE OLMASI GEREKİYOR

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan pazar günlerinde genel kurul yapılmasına yönelik bazı barolar tarafından başvurular yapıldı. Üye sayısı 400'ü aşan barolarda görüşmeler cumartesi günü sonuçlandırılır ve seçimlere pazar günü dokuzda başlanır ve oy verme işi saat 17'de sona erer” hükmü hatırlatıldı. Söz konusu kanunun maddesi uyarınca üye sayısı 400’den fazla olan barolar için seçim sürecinin iki günü kapsamasının (cumartesi ve pazar) ve seçimlerin de pazar gününde yapılmasının zorunluluğu gerekçe gösterilerek bazı baro yönetimlerince haziran ayında seçim yapılmak istenildiği belirtilerek, hususlar sıralandı

26-27 HAZİRAN TARİHLERİNDE YAPILACAK

15 Haziran 2021 tarihinden itibaren Avukatlık Kanunu'nun EK Madde 3 hükümlerince üye sayısı 400’ün altındaki baroların pazar günleri hariç diğer günlerde genel kurullarını yapmalarında (salgın tedbirlerine uygun şekilde) herhangi bir sakınca bulunmuyor. Üye sayısı 400’ün üzerindeki barolar ise Avukatlık Kanunu'nun Ek Madde 3 hükümlerine göre cumartesi ve pazar günlerini kapsayacak şekilde iki gün yapmaları gereken genel kurullarını 26-27 Haziran 2021 Cumartesi ve Pazar günlerinden itibaren yapabilecek. Belirtilen tarih ve sonrasında pazar günleri için sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin sürdürülmesi halinde baro seçimlerine katılacak olan ve oy verme hakkı bulunan avukatlar ile diğer seçim görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

 

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber