Tarih : 11.08.2021 - 10:02 Yorum : 0

Bartın Valisi Sinan Güner'den sel ve heyelan uyarısı: Felaket büyük, risk bitmedi

Bartın’a bağlı ilçe ve köylerde meydana gelen sel ve heyelanlarda yaşanan felaketin boyutu gün yüzüne çıkıyor. Bartın Valisi Sinan Güner, maddi kayıpların yüksek olduğunu belirterek suya kapılan yaşlı bir kadının da halen bulunamadığını belirtti. Vali Güner, baskın yağışların çarşamba ve perşembeye kadar devam edeceğini belirterek vatandaşları uyardı.

TGRT HABER

Türkiye güneyde yangınlarla mücadele ederken kuzeyde ise sellerle boğuşuyor. Rize, Artvin’deki sel felaketinden sonra Bartın’da da sağanak yağış sele yol açtı. Araçlar sürüklendi, çok sayıda iş yeri ve evi su bastı, insanlar mahsur kaldı, yaşlı bir kadın ise suya kapıldı. Bartın-Karabük yolunda sel nedeniyle çökme meydana geldi. Yağış, Bartın’ın Ulus ilçesi ile ilçeye bağlı Kumluca ve Apdipaşa beldesinde hayatı olumsuz etkiledi ve hasara yol açtı. Kumluca beldesi Zafer köyünde Herkeme Deresi'nin taşması sonucu bazı araçlar sel sularına kapıldı, evlerin alt katları ve iş yerlerini su bastı, bazı vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı.

Bartın Valisi Sinan Güner, yaşanan felaketle ilgili son durumu TGRT Haber’de Cem Küçük İle Günaydın Türkiye Programı’nda anlattı. Vali Güner, yağış ve heyelan nedeniyle yolları ulaşıma kapalı olan köylere ulaşıldığını ve hasar tespiti yapılmaya başlandığını söyledi. Evi sel sularına kapılan 85 yaşındaki bir kadını bulmak için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Güner, “Yaşlı teyzenin yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz, dilerim sağ salim buluruz. Ancak nehre doğru giden dere sularına kapıldığını biliyoruz” dedi.

MAHSUR KALAN 20 KİŞİ KURTARILDI

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Güner, “Gece 3’te köyde aracında mahsur kalan 3 kişi, bir minibüste mahsur kalan 3 kişi, yıkılmak üzere olan bir evde mahsur kalan 14 kişi kurtarıldı” dedi.

MADDİ KAYIP YÜKSEK

Vali Güner, Bartın merkezde herhangi bir hasar olmadığını söyleyerek “Akören Söküler köyünde bütün köprüler yıkıldı, Ulus’un Zafer köyünde bütün ulaşımı sağlayan her türlü köprü yıkıldı. Alt yapı olarak yollar kullanılmayacak vaziyette. Şu an hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Bireysel olarak vatandaşlarımızın evlerinde ve işyerlerinde hasarlar var, suya kapılan araçlar ve ölen hayvanlar var” şeklinde konuştu.

RİSK DEVAM EDİYOR

Yağıştan ziyade ani ve şiddetli bir şekilde inen baskın yağmurların sele ve heyelana neden olduğunu belirten Vali Güner, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre şiddetli ve gök gürültülü sağanak yağışlar çarşamba ve perşembe günlerine kadar devam edecek” diye belirtti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber