Tarih : 05.05.2021 - 17:25 Yorum : 0

Başbuğ hakkında hapis istemi

Darbe iması nedeniyle dava açılan, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Başbuğ hakkında hapis istemi

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma tamamlandı. Şüpheli olarak iddianamede yer alan Başbuğ ile AK Parti Rize İl Başkanlığı, AK Parti il ve ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu 166 kişi 'müşteki' olarak yer aldı.

İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunuldu İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunuldu AK Parti'den 6 milletvekili, katıldığı bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında "hakaret", eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında da "iftira"dan suç duyurusunda bulundu.

İddianamede, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 4 Ocak 2021'de Cumhuriyet Gazetesi'ne "Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir'de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı alınmış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi açıkça milletin siyasi idaresine de vurulacak bir darbe olurdu" dediği anlatıldı.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Başbuğ'un bu açıklamalarının "darbe" iması olduğu belirtilen iddianamade, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama' suçunu işlediği iddia edildi. Eski Genelkurnay başkanı Başbuğ'un 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianame kabul edildi.

MHP Lideri Bahçeli'den İlker Başbuğ'a tepki MHP Lideri Bahçeli'den İlker Başbuğ'a tepki MHP Lideri Devlet Bahçeli, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 27 Mayıs darbesi hakkındaki sözlerine tepki gösterdi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında ‘hakaret’ suçundan soruşturma başlatılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, talimatla Anadolu Adliyesine gelerek ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi. Başbuğ’un ifade işlemi 1 saat sürdü.

 

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber