2022-06-22 17:44:40 | Son Güncelleme : 2022-06-23 00:52:45

Son dakika! Basın Kanun Teklifi görüşmeleri ertelendi

Son dakika haberi: Sosyal medya düzenlemesinde yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) devam eden Basın Kanun teklifi görüşmeleri ertelendi.

Son dakika! Basın Kanun Teklifi görüşmeleri ertelendi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meclisteki sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen Basın Kanun Teklifi görüşmeleri ertelendi. Kanun teklifi görüşmelerinin parti gruplarının konu hakkında daha fazla müzakere yapabilmesi için ertelendiği açıklandı.

SOSYAL MEDYA YASASI HAKKINDA

Dezenformasyonla mücadele gerekçesiyle gündeme getirilen, kamuoyunda 'sosyal medya yasası' olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Teklifle; 'gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan' kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Komisyonda kabul edilen teklife göre, yasal zemine kavuşturulmaları amacıyla internet haber siteleri ile basın kartına ilişkin hususlar Basın Kanunu'nun kapsamına alınarak radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personelinin basın kartı düzenlenmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirileceği öngörülüyor.