2022-05-26 19:18:00 | Son Güncelleme : 2022-05-26 21:14:34

3 saat süren MGK sonrası yazılı açıklama: Yeni operasyon vurgusu dikkat çekti

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de gerçekleştirilen MGK toplantısı sona erdi. 3 saat süren toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilmesi planlanan yeni operasyonun vurgulanması dikkat çekti. NATO, İsveç ve Finlandiya'ya Türkiye'nin terör konusundaki hassasiyetinin göz önüne alınması çağrısı yapılan bildiride, son dönemde yeniden yükselişe geçen İslamofobiye de tepki gösterildi.

3 saat süren MGK sonrası yazılı açıklama: Yeni operasyon vurgusu dikkat çekti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Suriye'deki terör örgütü PKK'ya yönelik harekatın konuşulduğu Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. 3 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama geldi.

MGK bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

"Toplantıda PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için halihazırda icra edilen ve edilecek olan harekatların, komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş; bu harekatların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir.

NATO, İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA MESAJ

Mensubu olduğu uluslararası kuruluşlarda ve ittifaklardaki yükümlülüklerinin gereğini her daim müttefiklik ruhu ve hukuku ile ahde vefa ilkesine uygun bir şekilde yerine getiren Türkiye'nin, aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmış, bilhassa insanlığın ortak düşmanı olan terörizme destek vererek ve himaye ederek uluslararası hukuku açıkça ihlal eden ülkelere bu tutum ve davranışlarına son verme ve Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın durdurulması ve barışçıl çözüme giden yolun açılması için vakit kaybetmeksizin kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiğinin altı çizilmiş; Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulaşılacak bir çözümün bölgemizde kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği kaydedilmiştir.

YUNANİSTAN'IN KIŞKIRTICI EYLEMLERİ

Uluslararası hukuku ve taraf olduğu antlaşmaları ihlal eden Yunanistan'ın Ege Denizi'nde tedricen artan kışkırtıcı eylemleri ve iş birliği anlayışı ile hareket edilmesi gereken ittifakları istismar etmeye yönelik gayretleri ele alınmış, milletimizin hak ve menfaatlerinin korunması hususundaki kararlı tutumumuzun tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulanmıştır.

İSLAMOFOBİNİN YÜKSELİŞİNE TEPKİ

Son dönemde bazı ülkelerde İslam düşmanlığının yeniden yükselişe geçmesinden duyulan endişe dile getirilmiş; ilgili ülkelere, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ve vatandaşlarımızın fiili saldırılarla hedef alınmasına varan kışkırtıcı eylemlerin görmezden gelinmemesi ve engellenmesi hususundaki sorumlulukları hatırlatılmıştır.

LİBYA'DAKİ GELİŞMELER

Libya'da sağlanan istikrar ile ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasının ve yeni çatışmalara yol açabilecek adımların kaçınılmasının önemi vurgulanmış, halkın beklentileriyle uyumlu şekilde, milli uzlaşı temelinde adil, hür ve muteber seçimlerin tüm Libya sathında düzenlenmesine duyulan ihtiyaç teyit edilmiştir."