22˚
İstanbul
22˚
parçalı bulutlu
Nem %44
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-12-01 12:04:01

Bir kripto para vurgunu da Kayseri'de: Helal para adı altında 1 milyar liralık dolandırıcılık

Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin ve Hecoin’den sonra bir kripto para vurgunu da Kayseri’de ortaya çıktı. ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsası üzerinden helal para adı altında 30 bine yakın kişiden yaklaşık 1 milyar lira para toplandı. Ardından önce sistem çöktü sonra da sahibi izini kaybettirdi.

Bir kripto para vurgunu da Kayseri'de: Helal para adı altında 1 milyar liralık dolandırıcılık
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin ve Hecoin’den sonra benzer bir ‘çöküş’ haberi de Kayseri merkezli bir kripto para borsasından geldi. ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsası üzerinden 30 bine yakın kişiden para toplandı. Toplanan para miktarı ise 1 milyar liraya yakın.

Savcılıklara yapılan şikâyetlere göre, Kenan Altun ile Avusturya vatandaşı Hasan Özkan üç yıl önce Kayseri’de bir şirket kurdu. Endless Yazılım Teknoloji AŞ isimli şirket geçen aralık ayında, ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsasını devreye aldı.

SAADET ZİNCİRLİ KRİPTO VURGUNU

Kayseri dışında en çok ağırlık verilen il ise Hatay oldu. Sistem her ne kadar kripto para olarak lanse edilse de, bir tür saadet zinciri işleyişi ile faaliyet yürütüldü. Yatırım yapan kişilere, aylık yüzde 30 kazanç vaat edildi. Kampanya döneminde ise yüzde 45 kazanç vaat edildi. Sisteme yeni yatırımcı kazandırana ise yüzde 25 gelir garantisi verildi.

SAVCI BİLE PARA YATIRDI

Sisteme para yatıranlar arasında oto sanayide çalışan işçi de var, öğretmen de, polis de yer alıyor. Sisteme para yatıran kişilerden biri, bir savcının dahi para yatırdığını öne sürerken sistemin tanıtımı için Türkiye’nin birçok ilinde toplantı yapan Kenan Altun’a ise ulaşılamıyor.

WHATSAPP DOLANDIRICILIĞI

Cep telefonu yoluyla da yapılan bu dolandırıcılık yöntemi farklı isimlerle WhatsApp üzerinden de yapılıyor. İddia edilen rakamsa ufak boyutta "5000 lira yatırdık 3 saatte 45 bin lira aldık" Alta düşülen not ise bir hayli ilginç "Risksiz ve Helal" yoldan, diyerek güven kazanmaya çalışılıyor.

Etiketler