Tarih : 18.06.2021 - 13:29 Yorum : 0

Borcunu ödeyen emekli olacak

Milyonlarca vatandaşın, kamuya olan borçlarını bitirecek yeni yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi. Milyonlarca kişi için emeklilik yolu da açılmış oldu. Bağ-Kur'lulara primleri için yapılandırma, dondurma, ihya kolaylığı getirdi.

Borcunu ödeyen emekli olacak

TGRT HABER

Yapılandırma yasası Bağ-Kur'lular için üç ayrı avantaj getiriyor. İsteyen borçlarını sildirip günlerini donduracak. İsteyen tüm borcu faizsiz ödeyip emekli olacak, isteyen de geçmiş dondurulan günlerini daha ucuza ihya edecek.

SGK uzmanı Ali Duman, konuyla ilgili ayrıntıları TGRT Haber Canlı Yayını'nda anlattı.

“YASA EMEKLİ OLABİLME FIRSATI SUNUYOR”

SGK uzmanı Ali Duman, “Normal koşullarda borçlanma asgari ücret üzerinden dikkate alınıyordu. Yapılanma ile geçmişe dönük bütün süreler faizsiz şekilde hesaplanacak. Böylece vatandaşlara yüzde 50 kolaylık sağlanmış olunacak. Düzenlemeden sadece Bağ-Kur borcu olanlar, sağlık hizmetinden yararlanamayan ve sigortalılık süresi durdurulan kişiler yararlanabilecek. Bu yasa emekli olabilme fırsatı sunuyor” dedi.

BORCUNU ÖDEYENE YÜZDE 50 İNDİRİM

Prim borcu olan Bağ-Kur'lular 31 Ağustos'a kadar başvurarak bunları yapılandırabilecek. Bu durumda gecikme ceza ve faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı eklenecek. İlk taksit ödeme süresi içinde yani 31 Ekim'e kadar peşin ödeme yapanlar, Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ını ödemeyecek. Hesaplanan tutarın tamamının ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. İsteyen ise 18 taksitte 36 ayda borcu kapatabilecek. Bu durumda ana para ve enflasyon farkından oluşan borca belirlenen katsayılar eklenecek.

Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri | Bayram ikramiyeleri ne zaman? Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri Kurban Bayramı’na sayılı günler kala emekli vatandaşlar, Bayram ikramiye tarihlerini merak ediyor. Kurban Bayram’ı öncesinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için yatırılan Bayram ikramiyeleri gündemde yer alıyor. Emekli vatandaşlar, “Bayram ikramiyeleri ne zaman, Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihleri” gibi soruların cevaplarını arıyor. Kurban Bayramı emekli ikramiye tarihlerine ilişkin detayları derledik.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber