15˚
İstanbul
15˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/11˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2022-01-25 10:31:13

BOTAŞ'tan gaz depoları ve borç iddialarına jet cevap

Son zamanlarda ülkedeki gaz depolarının öngörülenden daha boş olduğu iddialarına Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) cevap gecikmedi. Depoların yaz dönemlerinde doldurulup ihtiyaca göre kullanıldığı aktarılan açıklamada, gaz tedarikindeki aksama nedeninin borç olduğu iddiaları da yalanlandı.

BOTAŞ'tan gaz depoları ve borç iddialarına jet cevap
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

BOTAŞ, gaz depolarının planlanandan hızlı boşaldığı ve tedarikteki sıkıntıların borç kaynaklı olduğu iddialarına resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile karşılık verdi. Depoların yaz dönemlerinde doldurup kışın ihtiyaca göre kullanıldığının vurgulandığı açıklamada, "Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır." denildi.

"YAZ DÖNEMİNDE DEPOLAMA YAPILDI, İHTİYACA GÖRE KULLANILIYOR"

"Türkiye yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdi" iddialarına kayıtsız kalamayan BOTAŞ, açıklamada ayrıca, doğal gaz tedarikindeki aksamada borç nedeniyle kesintiler olduğu iddiaları da yalanlanarak, İran dahil hiçbir ülkeye borç bulunmadığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, depoların boşaldığı iddialarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır."

"DEPO DOLULUK ORANLARI DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR"

Doğal gaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına ilişkin ise "Depolar yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır. Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır." açıklaması yapıldı.

Etiketler