Tgrt Haber
02 Nisan 2024 13:10 - Güncelleme : 02 Nisan 2024 13:16

Görenler hayret ediyor: Yeşil yumurtanın tanesi 20 liradan satılıyor... Tek farkı fiyatı değil!

Yozgat’ta bir üretici tarafından yetiştirilen Şili kökenli Araucana tavukların mavi ve yeşil yumurtalarına rağbet yağıyor. Tanesi 20 liradan satılan yumurtalar ise diğerlerinden daha farklı.

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Yozgat'ta yaşayan 61 yaşındaki Ahmet Arslan, bahçesine kurduğu hobi alanında kökeni Şili olan ve yeşil yumurtlayan Araucana cinsi tavuk besliyor. 15 tavuk besleyen Arslan, her gün 10'un üzerinde mavi ve yeşil yumurta alıyor. 

Diğer yumurtalara oranla renginin yanı sıra yüksek protein değeri ve besleyici özelliği nedeniyle yeşil yumurtalara ilginin yoğun olduğunu söyleyen Arslan, Araucana cinsi tavuk sayısını 50’ye çıkarmak istiyor. Arslan tavuklarının bakımlarını özenle yapıyor.Bu yumurtalar diğerlerinden farklı! Tanesi 20 liradan satılıyor - 1. Resim

"BEYAZ YUMURTAYA GÖRE DAHA FAYDALI"

Evinin ve mahalle halkının organik yumurta ihtiyacını Araucana cinsi tavuklardan karşıladığını söyleyen Arslan, “Hobi amaçlı 5 yıl önce bu tavukları besleme başladım, tavuklarımdan yeşil yumurta alıyorum. 15 tane tavuğum var. Günlük 10’un üzerinde yumurta alıyorum ve bunu çoğaltmaya çabalıyor. Sarı ve beyaz yumurtalara göre daha faydalı, protein oranı ve besleyici özellikleri fazla. Evimizin ihtiyacını karşılıyoruz, eşimize, dostumuza dağıtıyoruz” dedi.Bu yumurtalar diğerlerinden farklı! Tanesi 20 liradan satılıyor - 2. Resim

Yumurtaların tanesinin 15 ila 20 lira arasında değiştiğini de belirten Arslan, “Mahalleden eş, dost bu yumurtalara ilgi gösteriyor. Piyasada yumurtalar tanesi 5 liradan satılıyor, bu yumurtaların tanesi ise 15-20 liraya satılıyor. Bunların değerini bilenler alıyor. Ben bu işi 5 yıldır yapıyorum, hobi olarak yapıyorum. Bu tavukların sayısını 50’ye çıkarmaya çabalıyorum. Normal tavukların fiyatı 100-200 lira iken bunlar 400-500 lira arasında satılıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...