2016-11-05 13:18:10 | Son Güncelleme : 2022-03-22 21:43:20

Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in tablosu Başbakanlık makamına asıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir vefa örneği sergileyerek 57. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit'in annesi Ressam Nazlı Ecevit'in "Salacak'tan" adlı yağlıboya tablosunu makam katının bulunduğu koridorun duvarına astırdı.

Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in tablosu Başbakanlık makamına asıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir vefa örneği sergileyerek 57. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit'in annesi Ressam Nazlı Ecevit'in "Salacak'tan" adlı yağlıboya tablosunu makam katının bulunduğu koridorun duvarına astırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart'ta görevi Abdullah Gül'den devraldıktan sonra Başbakanlık merkez binadaki makam odasında bazı değişikliklere gitti. Makam odasında bulunan ve 57. Hükümet'in Başbakanı Bülent Ecevit'in çok beğendiği Ressam Yalçın Gökçebağ'a ait, "Çay Toplayan Kadınlar" tablosunun değiştirilmesini isteyen Erdoğan, makam odasına ve koridora yeni tablolar konulması için talimat verdi. Başbakan Erdoğan, kendisine sunulan katalogdan beğendiği çağdaş Türk ressamlarına ait orijinal tabloları makam odasına ve makam odasının bulunduğu katın duvarlarına astırdı.

Erdoğan, heyetleri kabul ettiği toplantı salonunun hemen yanına ise Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in "Salacak'tan" adlı yağlıboya natürmort tablosunu koydurttu. Makam katı, Çağdaş Türk ressamlarının genellikle natürmort çalışmalarının konulmasıyla renklenmiş oldu.

NAZLI ECEVİT KİMDİR?

Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit, 1900 yılında doğdu. Sanayi-i Nefise Mektebi'nden mezun olan Nazlı Ecevit, karakalem ve natürmort çalışmalar yaptı. Yağlıboya tekniği ile yapmış olduğu eşi Fahri Ecevit, oğlu Bülent Ecevit, Şeref Akdik ve Güzin Duran portreleri, Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde yer alıyor. Uzun yıllar Güzel Sanatlar Birliği'ne başkanlık yapan Nazlı Ecevit, 1985 yılında vefat etti. Ecevit, uzun dönem resim yaparak 70 yıl fırça kullanan kadın ressam olarak biliniyor.

Etiketler