22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %47
Rüzgar 5.41 /s
Çarşamba
25˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-12-12 13:17:00

Diyanet karar verdi: Cami tabelaları değişiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami tabelalarında değişikliğe gitme kararı aldı. Örnek tabelanın üzerinde T.C. ibaresi bulunmaması tepkilere yol açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “2012 yılında bu yana tabelalar aynı. Şu an sadece renk ve logo değişecek" ifadeleri yer aldı.

Diyanet karar verdi: Cami tabelaları değişiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami tabelalarında değişikliğe gitme kararı aldı. Söz konusu durum, bazı kesimlerce “Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor” olarak yorumlandı.

CAMİ TABELALARI ARTIK KIRMIZI-BEYAZ OLACAK

Halihazırda, cami ve kuran kursu tabelaları, beyaz zemin üzerine lacivert renkli yazı stiline sahip. Bu durum zamanla değişecek. Diyanet, tabelaların kırmızı beyaz renge dönüştürülmesi kararını verdi.

CAMİ TABELALARINDA "T.C." İBARESİ MESELESİ

Örnek teşkil edecek tabela üzerinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen “T.C.” ibaresine yer verilmemesi ise tepkilere neden oldu. Tepkiler üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığından bir açıklama yapıldı. Basın Müşaviri Burak Orhan, “Son yıllarda yapılan cami tabelalarında T.C. zaten yer almıyordu. Tabelalar 2012’den bu yana aynı. Sadece logo ve renk değişiyor” ifadelerini kullandı

Etiketler