2021-11-02 09:44:15

Deniz ulaşımına hava muhalefeti! Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı

Marmara Bölgesi'nde gece saatlerinden itibaren görülen yoğun sis, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi. Görüş mesafesinin düşmesi sonucu Çanakkale Boğazı, transit gemi geçişlerine çift yönlü olarak kapatıldı.

Deniz ulaşımına hava muhalefeti! Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dün gece saatlerinde Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan yoğun sis, deniz ulaşımını da olumsuz etkiledi. Çanakkale Boğazı'nda görüş açısının düşmesi üzerine gemi geçişleri iptal edildi.

Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğünce (VTS), kuzey ve güneyden girecek gemilerin kaptanları telsizle uyarılarak boğazın çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldığı duyuruldu.

Çanakkale'de dün gece saatlerinden itibaren etkili olan sisli havanın öğle saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Sisin etkisini kaybetmesinin ardından gemi trafiğinin normale döneceği belirtildi.

FERİBOT SEFERLERİ DURDURULDU

Öte yandan Gelibolu-Lapseki hattındaki feribot ulaşımı da sis nedeniyle geçici olarak durduruldu.

Öğleden sonra kentte gök gürültülü sağanak bekleniyor.

SİS NEDEN OLUŞUR?

Meteoroloji'nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, yatay görüş mesafesini 1 km^'nin altına düşüren meteorolojik bir olay olan sis, Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki subuharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Çanakkale'de bugün kaydedilecek en yüksek sıcaklık ise 20 derece.

Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe engel olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

Etiketler