Tarih : 13.06.2021 - 19:55 Yorum : 0

Çanakkale kıyılarında müsilaj yoğunluğu görülüyor

Çanakkale’de Boğazı’nda Mart ayı itibariyle etkili olmaya başlayan müsilaj (deniz salyası) lodosun etkisiyle yeniden Ege Denizi’ne doğru ilerlemeye başladı.

Çanakkale kıyılarında müsilaj yoğunluğu görülüyor

Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda görülen deniz salyası etkisini sürdürmeye devam ediyor. Çanakkale Boğazı'nda görülen müsilaj, kent merkezinde kıyılarda yoğunlaştı.

65 METREKÜP MÜSİLAJ TOPLANDI

Dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde Marmara Denizi'nden Kuzey Ege’ye kadar ilerleyen müsilaja karşı temizlik seferberliği başlatılmıştı. Çanakkale sahillerinde 4 günde yaklaşık 65 metreküp müsilaj toplandı. Yat Limanı ve feribot iskelesinde çoğalan müsilaj, geçtiğimiz haftalarda lodos nedeniyle Sarıçay’ın içerisine de dolmuştu.

BALIKÇI BARINAĞINI KAPLADI

Rüzgarla yön değiştiren müsilaj, öğleden sonra Kordon Boyu kıyılarında artış gösterdi. Sahil bölgesinde bulunan teknelerin çevrelerini saran köpüksü madde, balıkçı barınağını tümüyle kapladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı temizlik seferberliği kapsamında ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Marmara’daki müsilaj felaketi uzaydan görüntülendi Marmara’daki müsilaj felaketi uzaydan görüntülendi ​Marmara Denizi’ni adeta saran müsilaj İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma ile uydu aracılığıyla uzaydan görüntülendi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber