Tarih : 09.06.2021 - 21:48 Yorum : 0

Çavuşoğlu'ndan ABD ile iş birliği açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ve Suriye meselelerinin yanı sıra Akdeniz, Karadeniz ve Kafkasya'ya varan pek çok alanda ABD'nin Türkiye ile iş birliği yapma arzusu içinde olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu'ndan ABD ile iş birliği açıklaması

Dışişleri Bakanı Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, 14 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılacak NATO görüşmesi öncesi kritik mesajlar da verdi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Bakanlık olarak hemen hemen her yıl dünya değişiyor biz de bu değişikliklere ayak uydurmak için açılımlar yapıyoruz. Dijital diplomasiyi yapmıştık pandeminden önce ne kadar isabetli olduğunu gördük.Yaklaşık 1,5 sene önce sayın Cumhurbaşkanımıza Antalya Diplomasi Forumu fikrini açtığımızda çok büyük destek gördük. Geçen sene ertelemek zorunda kaldık. İlk defa fiziki toplantıyı gelecek hafta Antalya'da gerçekleştireceğiz. Ayın 17'sinde de Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi gerçekleşecek.

Salgına rağmen bu foruma ilgi çok fazla oldu. Şu ana kadar 47 tane bakan katılımı teyit etti. Uluslararası örgütlerin temsilcileri, eski bakanlar, akademisyenler, katılacaklar. Yeni dönemde dünyada yeni yaklaşımlar konuşulacak.Bunu bir vakıf haline getirmek istiyoruz. Bunun için de yönetiminde bakanlıktan insanlar da olacak, akademik dünyadan, uluslararası ilişkiler alanından insanlar olacak. Bu vakıf kanunu Meclis'e göndereceğiz. Yasalaştıktan sonra önümüzdeki sezon tüm organizasyonu vakıf yürütecek.

NATO ZİRVESİNDEKİ GÖRÜŞMENİN KONU BAŞLIKLARI

Türkiye olarak tabi sayın Cumhurbaşkanımızın Biden ile görüşmesi ön planda ama bu zirvenin kendisi de çok önemli. Önemli konular var. ABD'nin yeni başkanını müttefiklerle tanıştırma konseyi. Cumhurbaşkanımızın çok fazla ikili görüşmesi olacak. Macron, Merkel ve Johnson ile görüşmeler olacak.

ABD ile yeni dönemde hangi adımlar atılacak. Sorunlar var. Demokratların işin başında olduğunda başlayan problemler Trump döneminde de devam etti. Biden'ın 24 Nisan ile ilgili söylediği sözler var. S-400 meselesi halen devam ediyor. ABD yönetiminin birçok stratejik alanda Türkiye ile çalışma arzusunun olduğunu görüyoruz. Biden'ın kendisinde de var. Bir taraftan bu sorunları nasıl çözeceğiz, bir taraftan ilişkileri güçlendirebilecek miyiz? Ekonomik alanda da ilişkilerimiz var. Hedeflere ulaşmak için neler yapmamız gerekiyor? Var olan sorunların çözülmesi için bir bilgi kağıdı kendilerine verdik.

"ÖNEMLİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Bizim de beklentilerimizin karşılanması gerekiyor. Sorunlar durduğu sürece samimi bir şekilde birçok alanda iş birliği yapmamız da kolay olmuyor. Bütün alanlarda karşılıklı adımlar atmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın görüşmesi önemli bir görüşme olacak. Görüşmeden iyi neticeler çıkacağını umuyoruz.Suriye konusunda ABD bizimle daha iyi çalışmak istiyor. Libya ile daha yakından ilgileniyorlar. Bir önceki yönetimin bizim bölgemize yönelik ilgisi azdı. Yeni yönetimin var.Sadece Libya ve Suriye meselesinde değil Akdeniz'den Karadeniz'e ve Kafkasya'ya kadar birçok alanda bizimle işbirliği yapma arzusunda olduğunu görüyoruz

"FETÖ İLE MÜCADELEDE ABD DESTEK VERMİYOR"

Bir taraftan ABD içinde FETÖ ile ilişkili soruşturma açan FBI var, bir yandan da beklentilerimizi karşılamayan ve bize destek vermeyen bir ABD yönetimi var. ABD içinde farklı eyaletlerde açılmış soruşturmalar var. Okulların kapatıldığı soruşturmalar var. Kendi iç güvenliği için önlem alıyor ama müttefikinin güvenliğini düşünmüyor.FBI'nın bize söylediği karanlık yüzlerini gördüklerini söylediler.

"S-400 MESELESİ DAYATMAYLA ÇÖZÜLMEZ"

Batı medyasında bu konuda çarpıtma haberler var. Cumhurbaşkanımız da söyledi, siz garanti verin, Sizden de alalım. Bir tarafın dayatmasıyla bu iş çözülmez. Siyasi olarak arkadaşlarımız bir araya gelsin o zaman bu sorunu nasıl çözebiliriz diye konuşsunlar.

Macron bizi arayarak bir hava savunma sistemini bize göndereceklerini söylediler. Daha sonra ilişkilerimizde gerginlik olunca bu kararından vazgeçtiler. ABD bize patriot konusunda bize garanti vermiyorsa diğer ülkelerden de alabiliriz.Macron ile Cumhurbaşkanımızın son görüşmesi gayet müspetti. Bir iki konuda görüş ayrılığımız var ama bu konuda da istişareleri başlattık. Libya konusunda da görüş ayrılığımız var ama Libya'daki yeni yönetimle o ayrılık azaldı. Fransa bizimle Afrika konusunda da istişare yapmak istiyor.

Afrika'ya Fransa ile rekabet için gitmedik. Türkiye'nin orada güçlü bir aktör olarak görülmesi önemli. Ekonomik ilişkilerimizi de güçlendirmek istiyoruz. Tüm dünyadan ekonomik iş birlikleri konusunda çok fazla ilgi görüyoruz.Şu anda Fransa ile olumlu bir hava var. Önümüzdeki süreçte temaslarımızı artıracağız.

ABD’den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama ABD’den Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın 10 Haziran’da başlayacak Avrupa gezisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin detayları anlattı.

Çavuşoğlu: S-400 için ABD'ye yeni öneri sunduk Çavuşoğlu: S-400 için ABD'ye yeni öneri sunduk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden yönetiminin iyi ilişki arayışında olduğunu belirtip, S-400 ve İHA'lar hakkında önemli mesajlar verdi.

'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası 'Türkiye, NATO askerleri çekildikten sonra Afganistan'da kalmak istiyor' iddiası NATO askerlerinin 11 Eylül'de Afganistan'dan çekilmesinin ardından, Türkiye'nin Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı koruma ve işletme teklifi yaptığı öne sürüldü.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber