Tarih : 18.06.2021 - 20:32 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Atmaca Gemisavar Füzesi hedefi tam isabetle vurdu

İlk milli Atmaca güdümlü füzesi, test atışı kapsamında gerçek bir su üstü hedefini vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla müjdeyi duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Atmaca Gemisavar Füzesi hedefi tam isabetle vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Mavi Vatanımızın çelik kılıcı Atmaca Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı

HAREKAT MERKEZİNDE BÜYÜK ÇOŞKU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca güdümlü mermisinin su üstü hedefine yapacağı test atışını takip etmek üzere Sinop’a geldi.

Başarılı atışın ardından telsizle personele hitap eden Akar, "Sizleri kutluyorum. Bundan sonra da aynı şiddet ve tempoda çalışmaya devam ederek inşallah daha nice başarıları yaşayacağız." dedi

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ'NİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Tüm hava şartlarında görev yapabilecek Atmaca füzesinin başlıca özellikleri arasında otonomi, düşük radar izi, yüksek hassasiyet, karşı tedbirlere dayanıklılık, veri bağı ile hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneği, üç boyutlu görev planlama gibi yetenekler bulunmaktadır. Teknik özellikleri arasında ise 220+ kilometre menzil, 0.85 Mach hız, güdüm ataletsel navigasyon sistemi ve aktif RF arayıcı başlık yer almaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber