Tarih : 15.06.2021 - 16:07 Yorum : 0

Erdoğan ve Aliyev 'iki devlet tek millet'i anlaşmayla perçinledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şuşa Beyannamesini imzaladı. Beyannamede yer alan 'Taraflardan herhangi birinin bağımsızlığına veya toprak bütünlüğüne üçüncü bir devletçe tehdit ve saldırı halinde taraflar birbirine gerekli yardımı yapacak.' maddesi dikkat çekti

Erdoğan ve Aliyev 'iki devlet tek millet'i anlaşmayla perçinledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere geldiği Bakü’de temaslarını sürdürüyor. Erdoğan, Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa şehrinde resmi törenle karşılanmasının ardından Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

ŞUŞA BEYANNAMESİ İMZALANDI

İkili görüşmenin ardından basın toplantısı için kameralar önüne geçen Erdoğan ve Aliyev, açıklamalar öncesi Şuşa Beyannamesi imzaladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan "Müttefiklik Sözleşmesi"nde 100 yıl önce imzalanan Kars Anlaşması'na atıfta bulunulduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

"Altılı platformla birlikte artık istiyoruz ki bölge suhuletle, barış içerisinde yaşanan bir bölge olsun." diye konuşan Erdoğan, "Ermenistan'ın kendisine uzatılan iyi niyet ve dayanışma elini tutmasını, ortak geleceği birlikte şekillendirme fırsatını iyi kullanmasını temenni ediyoruz." dedi.

"HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞA VARIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altılı platform hakkında, "Her türlü fedakarlığa varız. Sayın Putin aynı şekilde... Bu konuda atılacak adımlarla bölge bir barış bölgesi haline gelmiş olur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece Türkiye'de olmayacağını gerekirse SOCAR ile TPAO'nun üçüncü ülkelerde de yatırım yapma görüşmesini ele alacağını bildirdi.

Zengezur koridoru konusunda, "Bu projenin hayata geçirilmesiyle doğudan batıya herkesin istifade edebileceği yeni bir ortak koridor açılacaktır." diye konuştu.

Erdoğan, "Türkiye olarak kadim şehir Şuşa'da en kısa sürede başkonsolosluk açmayı planlıyoruz." dedi.

Tarihi Şuşa ziyaretinden renkli kareler Tarihi Şuşa ziyaretinden renkli kareler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Şuşa'daki tarihi ziyaretinde kameralara renkli anlan yansıdı.

TÜRKİYE KONSOLOSLUK AÇACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak kadim şehir Şuşa'da en kısa sürede başkonsolosluk açmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Aliyev konuşmasında şunları söyledi:

"KARDEŞİMİ ŞUŞA’DA SELAMLAMAK İSTİYORUM"

Anlaşmaların ardından Aliyev, “Bugün bizim için önemli bir gündür. Bütün Azerbaycan adına kardeşimi Şuşa’da selamlamak istiyorum” dedi.

"İMZALADIĞIMIZ ANLAŞMA İLİŞKİLERİ EN YÜKSEK SEVİYEYE TAŞIMIŞTIR"

Aliyev, “Müttefiklik hakkında imzaladığımız anlaşma, aramızdaki ilişkileri en yüksek seviyeye taşımıştır” ifadelerini kullanırken, “Bu anlaşma bizim gelecek işbirliğimizin teminatıdır” şeklinde konuştu.

“Bu manzara ve Şuşa’dan verilen mesajlar bütün dünyada ses getirecek” diyen Aliyev, “Bundan sonra da birbirimizin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

"TÜRK HALKININ DESTEĞİ BİZE GÜÇ VERDİ"

Anlaşmanın imzalanması sonrası açıklamalarda bulunan Aliyev, “Türk halkının desteği bize güç verdi” derken “Türkiye’nin verdiği desteği hiç unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan "Müttefiklik Sözleşmesi"nde 100 yıl önce imzalanan Kars Anlaşması'na atıfta bulunulduğunu bildirdi.

"VERDİĞİMİZ SÖZÜ BUGÜN YERİNE GETİRMİŞ OLUYORUZ"

Aliyev’in ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Daha önce verdiğimiz sözü bugün yerine getirmiş oluyoruz” derken, “Buranın gerçek sahipleri evlerine ve meskenlerine dönsün diye her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Şuşa Beyannamesi'nde yer alan maddeler şöyle:

- Taraflar, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi perspektiflerini her yönüyle inceleyerek beyan eder.

- Azerbaycan, Ermenistan'ın 30 yıl süren saldırısına son verilmesi, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasında Türkiye'nin desteğine yüksek değer vermektedir.

- Taraflar, işgalden kurtarılan topraklarda Türkiye-Rusya Ortak Merkezi'nin faaliyetlerine Türkiye'nin katkısının önemli rol oynadığına vurgu yapar.

- Taraflar, bölgesel ve küresel güvenlik ve istikrar meselelerinin çözümlenmesi yönünde ortak çaba gösterir.

- Taraflardan herhangi birinin bağımsızlığına veya toprak bütünlüğüne üçüncü bir devletçe tehdit ve saldırı halinde taraflar birbirine gerekli yardımı yapacak.

- Taraflar, iki devlet arasında geliştirilen ve onların çıkarlarına uygun askeri-siyasi iş birliğinin üçüncü devletlere karşı olmadığını belirtirler.

- Beyannamede, Türkiye ve Azerbaycan'ı birleştiren Zengezur koridorunun açılması ve Nahçıvan-Kars demir yolunun, ilişkilerin yoğunlaştırılmasına katkı sağlayacağı belirtildi

Şuşa neresi, neden önemli? Şuşa haritadaki yeri Şuşa neresi, neden önemli? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi trafiğindeki yeni durağı Azerbaycan’ın Şuşa kenti oldu. Yakın zamanda Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Şuşa kenti merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni programı için Karadağ’ın kalbi Şuşa’ya inmesiyle vatandaşlar Şuşa’yı araştırıyor. Peki, Şuşa nerede, Şuşa'nın önemi nedir?

28 yıl sonra Şuşa'da: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi ziyaret Şuşa'da tarihi kareler Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa’yı ziyaret eti

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber