Tarih : 22.06.2021 - 15:50 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşının adını açıkladı: TURKOVAC

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşı çalışmalarında Faz-3 aşamasına geçildiğini duyurdu. Erdoğan, yerli aşının adını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşının adını açıkladı: TURKOVAC

Yerli aşının Faz 3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çevrim içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli Kovid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Faz-3 aşamasına geçilmeden önce "Bu gurur milletimize ait. Bundan sonraki safhada gönüllülere yapılıp etkinliğini görmüş olacağız. Bugün ilk gönüllümüze huzurlarınızda aşıyı yapmış olacağız. Faz-3 safhasına gelen aşı da özellikle etkinliğini görmek istiyoruz ve devamında yaygın kullanıma geçmiş olacağız. İlk gönüllümüz Yasin bey yanımızda arz ediyorum." dedi.

YERLİ AŞI HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise şöyle konuştu:

Ben de çok çok teşekkür ediyorum, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır.

Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir.

KISITLAMALARI KALDIRIYORUZ

İnşallah birkaç hafta içinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız. Salgınla mücadelede ve aşılamada mesafe kat ettikçe kısıtlamaları da birer birer kaldırıyor veya azaltıyoruz.

Haziran ayı başıyla birlikte pek çok alanda milletimize rahat nefes aldıracak açılımları zaten başlatmıştık. Dün de Temmuz ayıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları başta olmak üzere pek çok konuya ilişkin mücadelelerimizi ve müjdelerimizi milletimizle paylaştık.

Bu salgının ne kadar süreceği belirsizdir. Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak, milletimizin sağlığını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir. Artık kendi aşımıza sahip olma konusunda son dönemece girmiş bulunuyoruz.

YERLİ AŞININ ADI 'TURKOVAC' OLDU

Faz-3 uygulaması başlamadan hemen evvel Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aşı için bir isim önerisi olup olmadığını sordu. Türkçenin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşlerini "Bu konuda benim şahsen gönlümden geçen şu olabilir; hem ülkemizin tamamında dil noktasında kolaylık açısından; TURKOVAC" diye ifade etti.

BAKAN VARANK GÖNÜLLÜ OLMUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında yürütülen insan denemelerinin Faz-1 aşamasında aşıyı yaptıran isimler arasındaydı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber