Tarih : 07.05.2021 - 14:14 Yorum : 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aşı insanlığın ortak malıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, aşıdaki patent tartışması ve yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aşı insanlığın ortak malıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Hz. Ali Camii'nin çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Aşıda fikri mülkiyetin paylaşımına destek

ABD'nin desteklediği, Almanya'nın ise karşı çıktığı aşıda patent paylaşımına destek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilimde kıskançlık olmayacağını vurgulayıp şöyle konuştu:

"İlim tüm insanlığın ortak malıdır, Bu konuda da hele hele insanlığın sağlığı ile alakalı bu konuda (aşı) bunu biz ürettik kimseye vermeyiz mantığı yanlış bir yaklaşımdır. Biz nasıl ki Çin aşısı ile sürece başladık bunun dışında Almanların ürettiği aşıdan istifade ediyoruz. Şimdi de Rus aşısı Sputnik ile alakalı da sayın Putin ile görüşmelerimizi yaptık. Çok ciddi oranda aşı ülkemize alacağız. Sonra Türkiye'de ortak üretime gireceğiz."

Merkel Kovid-19 aşısında patent paylaşımını veto etti Merkel Kovid-19 aşısında patent paylaşımını veto etti Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kovid-19 aşısındaki üretim ve dağıtım adaletsizliğini ortadan kaldırmak için yapılan "patent kullanımının geçici olarak kaldırılması" çağrısına olumsuz yanıt verdi.

Yerli aşı Eylül-Ekim ayında geliyor

Yerli aşı çalışmalarına da değinen Erdoğan, "Ülkemizde de ciddi bir çalışma var. Eylül-Ekim aylarına yetiştirmeye planladığımız bu çalışma ile yerli aşımızı yapacağız. Biz bunları da sadece ülkemizde kullanmak değil, tüm dünyada nereden bir talep varsa hepsiyle de paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk." dedi.

"Yeni anayasa çalışmalarını muhalefetle de paylaşacağız"

Yeni anayasa çalışmaları kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile itribat halinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu görüşmelerde zaten bir çok meseleyi ülkemizin meselesini görüşme imkanı buluyoruz. Yeni anayasa ile ilgili de görüştük. Hazırlıklarımızı kendileri ile paylaşacağımızı da görüştük konuştuk. Onlar belli bir noktaya geldiler ve bu hazırlıklarını da bize aktardılar. Bizim hazırlığımız da bitmek üzere bittiği anda biz de yaptığımız anayasa hazırlığımızı kendilerine takdim edeceğiz. Sonra ortak bir çalışma yapacağız. Muhalefetle de paylaşacağız. Yeni anayasayı inşallah çıkarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Mısır ile yeni diplomatik süreç

Mısır ile yeniden kurulan diplomatik temaslara değine Erdoğan, "Mısır halkına yönelik tavrımız çok çok olumludur. Mısır halkı ile Türk milletinin tarihe dayalı olan bir birlikteliği var. Bir düşman kardeşler olarak değil dost olarak Mısır halkı ile olan bu birlikteliği yeniden kazanmak, yeniden devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Mısır halkını zorla Yunan halkı ile birlikte görmek bizi üzer. Bunu da daha önce söylemiştim. Yeni süreç başladı ve bu süreç içerisinde önce istihbarat birimlerimiz görüşmeye başladılar, Dışişleri görüşmeye başladı bunu genişleterek devam ettireceğiz" şeklinde görüş belirtti.

Azınlık grupların memnuniyeti

Azınlık grupların memnuniyetiyle ilgili de konuşan Erdoğan, "Dini cemaatlerin liderleri ile bir araya gelerek yaptığımız iftarda özellikle Türkiye'deki herhangi bir sıkıntıları var mı, yok mu bunları kendilerinden dinleme fırsatını buldum. Kendilerinin memnuniyetini duymuş olmak beni ayrıca memnun etti. Demir Kilise'yi onlarla birlikte Balat'ta açtık. Şimdi de Bakırköy'de Süryani Cemaati'ne ait temelini attığımız kilise var. Orası da bir yıl içinde bitecek açılışını yapacağız" diye konuştu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber