Tarih : 15.06.2021 - 10:39 Yorum : 0

Devlet Bahçeli: ABD ile buzların çözülmesi samimi dileğim

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO zirvesinde Joe Biden ile yaptığı görüşmeye değinen Bahçeli, ABD ile buzların erimesini dilediğini ifade etti.

Devlet Bahçeli: ABD ile buzların çözülmesi samimi dileğim

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Dünkü NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme ve iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında önemli mesajlar veren Devlet Bahçeli, bir yandan buzların erimesi temennisinde bulunurken diğer yandan ABD'nin teröle mücadele, F-35 ve Doğu Akdeniz gibi meselerde sergilediği tutumu sert sözlerle eleştirdi. CHP'nin erken seçim çağrısına da cevap veren Bahçeli, hükümetin görevinin başında olduğunu belirtip erken seçime kapıları kapattı.

MHP lideri Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"Uluslararası ilişkiler ve dış politika adı üstünde kendi ülkemizle bizim dışımızdaki ülkelerle münasebetin tanımı ve bütünüdür. Dünya ile olan bu karmaşık ilişkilerin merkezinde Türk kültür ve tarihinin şeref ve haysiyeti bulunmaktadır. Türkiye'nin milli güvenlik ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek bu noktadaki esastır. Cihan devleti kuran ecdadımızdan tevarüs edenler bizlere yalnızca mazide kalmış hatıralar olarak değil bilmeyi, ders çıkarmayı da getirmelidir.

Bugünkü siyasi sınırlarımız kendiliğinden oluşmamış ve kolaylıkla elde edilmemiştir. Dönemin küresel güçlerinin Türkiye'ye biçtikleri sınırlı bir alanın reddedilmesi sonunda şehitlerimizin kanıyla çizilmiştir. Başka toplumlara tahsis edilmek istenen topraklarımızı akıl, heyecan, iman ve hesabın bütünlüğüyle oluşan muhteşem bir mücadele ile kazanılmıştır.

"TÜRKİYE BAŞKALARININ YAZDIĞI SENARYOLARDA FİGÜRAN OLMAZ"

Emel sahiplerini uyarıyoruz. Türkiye önüne gelenin ayar vereceği bir ülke değil kazanılmış bir zaferin ülkesidir. Milli Mücadelenin onur tacı Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bunu lekelemeye hiçbir iç ve dış odağın kudreti yetmeyecektir. Türkiye başkalarının yazdığı senaryolarda figüran olmayacak kadar önemli, değerli ve güçlü bir ülkedir. Kimseden sufle alacak bir ülke değildir. Türkiye içeride ve dışarıda var olan sorunlarını aşacak durumdadır. Bugün vatan savunması tehdit olan her alanda her noktada yapılmaktadır.

"AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZ DÜNYA DURANA KADAR DALGALANACAK"

Kılıçdaroğlu ve zillet yedeklerinin ne yapacağını bilemeyiz. Ama bizim başka bir ülkemiz, gidecek, savunacak sığınacak başka yerimiz yoktur. Biz bin yıldır buradayız. Bir ve beraberiz. Kimse en küçük bir şüphe duymasın. Ay yıldızlı bayrağımızı dünya durana kadar son yurdumuzda dalgalandıracağız.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİNE İLK YORUM

NATO zirvesinde Türkiye'nin müttefikleriyle olan müzakere ve görüşmeleri esas alınmıştır. Özellikle ABD ile oluşan soğuk zeminin farkında olmayan yoktur. Bu buzların erimesi samimi dileğimizdir. Biden'ın Avrupa gezisinde yeniden bir araya toplamayı açıklaması, bunun hangi vasıtalarla kullanılacağı. Türkiye'nin burada nereye konumlandırılmak istendiği aydınlatılması gereken bir muammadır. Biden'ın Türkiye'yi hangi kategoride değerlendirdiği de merak ettiğimiz bir husustur. YPG PKK konusu, Türkiye'yi hangi ölçüde müttefik gördüğü de önemlidir.

Zirve öncesi Türkiye'yi haksız sözlerle eleştiren ABD Dışişleri Bakanı ya cahil ya da küstahtır. Türkiye'nin NATO müttefiki gibi davranmadığını ve S-400 almasının rahatsız edici olduğunu bu şekilde ifade etmesi yüzsüzcedir. Türkiye'nin kuyusunu kazıyorlar, sözde ermeni soykırımına sarılıyorlar, 15 temmuza destek veriyorlar, Penysilvanya'da FETO'yu saklıyorlar. Utanmadan sıkılmadan bize parmak sallıyorlar. Yalanlarla dolu bir ortamda güvenin yeri yoktur.

ABD'YE F-35 VE DOĞU AKDENİZ TEPKİSİ

ABD menşeli silahlar teröristlerin elinde kurşun atarken NATO müttefikliği hiç düşünülmüş müdür? Uzaktan bakınca saf mı görünüyoruz? 15 Temmuz'da başkentimiz hainler tarafından bombalanırken bu NATO neredeydi? Tarihte böylesi gaflete düşenlere neler yaptığımızı bilmeyen varsa bilenlerden öğrensin. Onlar da bilmiyorsa öğrenmek için sıralarını beklemeye koyulsunlar.

Türkiye NATO'nun eşit bir müttefikidir. İrademiz NATO karargahına devredilmiş değildir. Parasını peşin ödediğimiz F35'leri bize vermeyip Yunanistan'a verilirken aklınız ve müttefikliğiniz neredeydi? Bu tür tavırların devamı ilişkileri zedelemeye devam edecekir. Doğu Akdeniz'deki adımlarımızdan rahatsız oluyorlarmış. Varsın olsunlar. Bize düğün bayramdır.

"ALINACAK HER KARARIN ARKASINDAYIZ"

Sayın Cumhurbaşkanımız NATO zirvesine katılımında Biden ile görüşmüş ve Türkiye'nin haklı beklentileri ve milli hassasiyetleri ABD Başkanı'na tüm berraklığıyla aktarılmıştır. Görülmüştür ki terör örgütleri konusunda ikircikli tavır egemendir. Biz devletimizin yanındayız. Alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız.

ERKEN SEÇİME KAPILARI KAPATTI

CHP'nin sarsak pozisyonu siyaset dışı arayışlardandır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti işinin başındadır. Meclisi açıktır. Erken seçimden başka hiçbir şey söyleyemeyecek duruma gerilemiş bir zillet ittifakı vardır. Erken seçim için hukuki hiçbir şart yoktur. Türkiye'de siyasal iktidar hakimdir. Kovid-19 mücadelesi başarıyla devam etmektedir. Ya dinlemiyor ya da kafası almıyor. Her lafı duymayalım diye kulağın arkası var. Her şeyi görmeyelim diye gözün kapağı var. Yunus der ki küçük insanlar dengini, büyük insanlar kendini arar. Kılıçdaroğlu'na tavsiyem kendini aramak için tekrar yollara düşmesi, şansı varsa da hemen bulmasıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerine verilen destek sonlandırılmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerine verilen destek sonlandırılmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ndeki liderlerle ve ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Müttefiklerimize terör örgütü PKK/PYD'ye verilen desteğin sona erdirilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdik" dedi.

Biden, Erdoğan ile görüşme açıklaması: Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık Biden: Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin, "Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık." ifadesini kullandı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber