25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-07-06 15:36:58

DGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? DGS sınav yeri sorgulama ekranı

DGS sınavı için geri sayım başladı. 11 Temmuz’da yapılacak olan sınav yaklaşırken adaylar ‘’DGS giriş belgesi nasıl alınır? DGS sınav giriş sorgulama ekranına nasıl gidilir?’’ sorularının cevabına odaklandı.

DGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? DGS sınav yeri sorgulama ekranı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen DGS 2021 tarihi bu yıl 11 Temmuz tarihinde gerçekleşecek. Önlisans programlarından lisans eğitimine geçiş yapmak için ter dökecek olan öğrenciler hazırlıklarını tamamlamaya başladı. Eksiz bir şekilde sınav gününü beklemek isteyen adaylar DGS sınav giriş belgelerini sorgulamaya başladı. İşte DGS sınav yeri sorgulama ve DGS sınav giriş belgesi hakkında bilmeniz gerekenler.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

DGS sınav maratonuna sayılı günler kala adayları sınav heyecanı sardı. Bu yıl 11 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan DGS sınav giriş belgesi erişime açıldı. Adaylar, DGS sınav yeri sorgulama ve DGS sınav giriş belgesi için ÖSYM resmi internet sitesini ziyaret edebilir. Meslek yüksekokulları ve önlisans programlarından mezun olmuş veya son sınıf olan öğrencilerin gireceği DGS sınavı sonucunda adaylar lisans programlarına geçiş yapabilecek. Adaylar ÖSYM üzerinden alacakları belgede sınava girecekleri okul, bina ve sıra numaralarını atanan DGS sınav giriş belgesi üzerinde görebilecek. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM'nin resmi internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN!

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS sınavının ardından tercih ve yerleşme telaşına girecek olan adaylar DGS sonuçlarını şimdiden merak ediyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre DGS sonuçları 13 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak. DGS sınavı bünyesinde sözel ve sayısal bölümlerden oluşan testle bulunmaktadır. Testlerde 80 sözel 80 sayısal olmak üzere 120 soru yer alacak. Adaylara 120 soru için toplam 180 dakika süre verilecek.

DGS SINAVI NEDİR?

DGS, Dikey Geçiş Sınavının kısaltmasıdır. ÖSYM Başkanlığının düzenliği sınavdan meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarındaki öğrenciler yararlanabilir. DGS sayesinde bu öğrenciler ilgili örgün eğitim lisans programlarına geçiş yapabilirler. 2 yıllık programlardan 4 yıllık eğitime geçecek olan öğrencilerine tanınan sınava her yıl yaklaşık 400 bin aday başvuruyor. DGS 2000 yılında bu yana ÖSYM tarafından düzenli olarak yapılıyor.

DGS'YE KİMLER GİREBİLİR?

Herhangi bir üniversitenin veya açık öğretim ön lisans programlarının birinden mezun olanlar ve mezuniyet şartını yerine getirmiş son sınıf öğrencileri Dikey Geçiş Sınavına girebilir. DGS yalnızca ön lisans programına kayıtlı adaylar için yapılan bir sınavdır. Bu nedenle lisans mezunu olmuş olan öğrenciler başvuru yapamaz.

DGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? DGS sınav yeri sorgulama konusunda detayları birleştirdik. Siz de DGS sınav giriş belgesi ve DGS sınav yeri ile ilgili görüşlertiniz biizmle paylaşabilirsiniz.  

Etiketler