23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-07 20:29:09

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e sert Mescid-i Aksa tepkisi

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yahudilerin Mescidi Aksa'da 'sessizce ' ibadet etmelerine onay veren mahkemenin skandal kararını şiddetle kınandı.

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e sert Mescid-i Aksa tepkisi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, İsrail mahkemesinin, Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da "sessizce" ibadet etmelerine onay vermesini şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da 'sessizce' ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz." ifadesiyle söz konusu karara tepki gösterildi.

"TÜM TOPLUMU PROVOKASYONLARA KUVVETLE KARŞI ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Açıklamada, kararın Mescid-i Aksa'da statükoyu aşındırmaya çalışan fanatik çevreleri daha da cesaretlendireceği ve yeni gerginliklere yol açmasının dikkate alınması gereken, endişe verici bir ihtimal olduğu vurgulanarak "Uluslararası toplumu bu yanlış, gayri hukuki ve tehlikeli karara ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tüm provokasyonlara kuvvetle karşı çıkmaya çağırıyoruz." ifadesine yer verildi.

İsrail mahkemesi, Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da "sessizce" ibadet etmelerinin kanuna aykırı olmadığına hükmetmişti.

İSRAİL GÜÇLERİ OKULA SALDIRDI

Mahkemenin bu skandal kararına tepki yağarken bugün İsrail güçleri, Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'nın güneyindeki Silvan beldesinde Ras al-Amud Okulu’na ses bombası ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. İsrail güçleri söz konusu saldırıyı okulda öğrenciler bulunduğu sırada gerçekleştirdi. Saldırı sırasında İsrail güçlerinin, öğrencileri okuldan zorla çıkarmaya çalıştığı belirtildi. Öğrenciler arasında büyük panik yaşandığı ifade edildi.

Etiketler