2022-05-22 12:04:23 | Son Güncelleme : 2022-05-22 12:12:50

Dışişleri ve Emniyet’ten ABD’deki Türk vatandaşlara uyarı

CHP’nin dün gerçekleştirdiği İstanbul mitingi öncesinde ABD’nin Türkiye’deki vatandaşlarına yönelik yayımladığı uyarı mesajının ardından Türkiye'den de misilleme gibi bir cevap geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Dışişleri ve Emniyet’ten ABD’deki Türk vatandaşlara uyarı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD Büyükelçiliği, 21 Mayıs Cumartesi günü Maltepe'de düzenlenen CHP mitingiyle ilgili Türkiye'de bulunan ABD vatandaşlarına uyarıda bulunan Ankara'daki Büyükelçiliğe Dışişleri Bakanlığı'ndan misilleme geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan "ABD’de Yaşayan Vatandaşlarımıza Duyuru" başlıklı mesajda Tük vatandaşlarına ABD polisinin şiddet eylemlerine karşı dikkatli olunması çağrısında bulundu.

_Disisleri/status/1528284589726351360

"ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalarında fayda görülmektedir. ABD güvenlik birimleri her ne kadar bu tip organizasyonlarda meydana gelebilecek protesto ve gösteriler için önlem alıyor olsa da, geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet eylemlerinin de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu itibarla, kontrol edilmesi zor olan bu tür olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük gösteri ve organizasyonlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Bu hususlar ışığında, vatandaşlarımızın yapmasında fayda görülen hususlar aşağıda sıralanmaktadır:

  • Kalabalıklardan kaçınmaları,
  • Sade bir profil çizmeleri ve dikkat çekecek davranışlarda bulunmamaları,
  • Protesto ve gösteri alanlarından uzak durmaları,
  • Yakınlarını bulundukları yerden haberdar etmeleri,
  • Olabilecek anlık gelişmeler için medyayı takip etmeleri."

BİR UYARI DA EMNİYET'TEN

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına ilave Emniyet Genel Müdürlüğü'nden geldi.   Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından, Amerika Birleşik Devletlerinde yapılacak geniş katılımlı organizasyonlarla ilgili Türk vatandaşlarını uyardı. Uyarıda, Amerikan polisinin geniş katılımlı organizasyonlarda çıkan protestolar için önlem almasına karşın geçmişte yaşanan olaylarda gerçek mermi ve elektro şok kullanımı, göz yaşartıcı gaz ile müdahale ve şiddet olaylarının unutulmaması gerektiği vurgulandı. Bu tip gösterilerin kontrol edilmesinin zor olduğu belirtilen açıklamada, gösteriler şiddet eylemlerine dönüşebileceği için bu yerlerden kaçınılması gerektiği belirtildi.

PROTESTO VE GÖSTERİ ALANLARINDAN UZAK DURULMASI İSTENDİ

Türk vatandaşlarına kalabalıktan kaçınılması, dikkat çekici davranışlarda bulunulmaması, protesto ve gösteri alanlarından uzak durulması ve anlık gelişmeler için medyanın takip edilmesi önerildi.