Tarih : 03.07.2021 - 00:23 Yorum : 0

Dışişleri'nden ABD'nin skandal raporuna tepki: İkiyüzlülük

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı İnsan Ticareti Raporu'nda, çocukların silah altına alınmasıyla ilgili Türkiye’ye sorumluluk atfedilen iddialara Dışişleri Bakanlığından sert tepki geldi.

Dışişleri'nden ABD'nin skandal raporuna tepki: İkiyüzlülük

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin yayınladığı rapora tepki gösterdi. Bakanlık, ABD Dışişleri Bakanlığının 2021 yılı İnsan Ticareti Raporu'nda Türkiye'nin insan ticaretiyle mücadelesini artırdığının teyit edilmesine karşın bazı STK'lerin iddialarına ve asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye'nin çalışmalarını gölgeleyecek ithamları kınadı.

"İDDİALAR ASILSIZ VE ŞÜPHELİ"

Söz konusu raporda Türkiye'nin insan ticaretiyle mücadelesini artırdığının teyit edildiğine dikkat çekilen bakanlığın yazılı açıkmasında, "Buna rağmen, güvenirliliği şüpheli, birtakım STK raporlarındaki iddialara yer verilerek, asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye’nin çabalarını gölgeleyecek ithamlarda bulunulması esefle karşılanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin insan ticareti suçunun önlenmesi, suçluların cezalandırılması ve suç mağdurlarının korunması için her türlü çabayı gösterdiği belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan, insan ticareti ile etkili mücadeleyi de hedef alan “İnsan Hakları Eylem Planı”nın, Türkiye'nin kararlılığının net bir göstergesi olduğu vurgulandı.

"İDDİALARI KÜLLİYEN REDDEDİYORUZ"

Türkiye'nin, çocuk haklarının korunmasına dair Birleşmiş Milletler bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olup bu konudaki sicilinin tertemiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz" ifadeleri de yer aldı.

"ÇİFTE STANDART VE İKİYÜZLÜLÜĞÜN EN ÇARPICI ÖRNEĞİ"

Açıklamada ayrıca, Suriye ve Irak’taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK-PYD-YPG terör örgütüne silah yardımı dahil aleni destek veren ABD’nin, Türkiye’ye böyle bir iftirada bulunmasının çifte standart ve ikiyüzlülüğün en çarpıcı örneği olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye'nin insan ticareti suçunu engellemek için geçmişte olduğu gibi bundan sonra da aynı çabayı sürdüreceğini vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, "ABD’nin Suriye’de ortaklık yaptığı, eğitim ve silah verdiği, sadece Suriye’de değil, Irak’ın Mahmur ve Sincar gibi bölgeleri dahil birçok yerinde çocukları kaçıran ve ellerine silah veren bu ayrılıkçı terör örgütünün işlediği ağır suçları görmezden gelirken birçok bölgesel konuda yakın eşgüdüm içinde bulunduğu müttefiki Türkiye’ye böylesine temelsiz ithamlarda bulunması vahim bir çelişkidir ve asla kabul edilemez" ifadeleriyle rapora tepki gösterdi.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber