2022-05-19 11:15:10 | Son Güncelleme : 2022-05-19 11:39:50

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Pontus tepkisi: Külliyen reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın resmi makamlarından yapılan 'Pontus' iddialarına sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Pontus tepkisi: Külliyen reddediyoruz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'da bazı resmi makamlarca Pontus iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan tarihi çarptırıcı açıklamalara tepki geldi. Bakanlığın yaptğı açıklamada, tarihin bütünüyle çarptırıldığına dikkat çekilirken Yunanistan'ın Pontus iddialarınının külliyen reddedildiği aktarıldı. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz "Pontus" iddialarının yıldönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz.

"KAMUOYUNU ALDATMAYA YÖNELİK AÇIKLAMALARI KINIYORUZ"

Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir şekilde çarpıtma çabalarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye karşıtı lobilerin bu çarpık iddiaları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik çabalarını da kınıyoruz.

Tarihten husumet çıkartmaya ve genç nesilleri yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu çabalarının barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır.

"GERÇEKLERİNİ ÇARPTIRMAK YERİNE..."

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila girişimi sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Komisyonu raporunda yer aldığı gibi Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık suçlarıyla yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu iddiaları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere diğer dini veya etnik gruplara karşı işlenen vahşet suçlarını ve mezalimi hatırlamalarında da yarar olacaktır.

Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz."