23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %46
Rüzgar 4.66 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
Pazar
25˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-13 09:11:43

Son dakika! Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki: Mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanlığı tarafından, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı”nın inşa planı tanıtım töreninde kullandığı ifadelere çok sert tepki gösterildi. Açıklamada, "Yakın tarihimiz hakkında sarf ettiği mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır" denildi.

Son dakika! Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki: Mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli semtinde inşa edilmesi planlanan “Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı”nın, inşa planını tanıtım töreni sırasında yaptığı açılış konuşmasında kullandığı ifadeler hakkında açıklama yaptı.

YALAN İTHAMLAR İLİŞKİLERİ GÖLGELİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu iddialar, Anadolu’yu işgale ve istilaya kalkışanın Yunanistan olduğu, Yunan ordusunun, özellikle Batı Anadolu bölgemizdeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlediği gerçeğini değiştirmemektedir. İtilaf Devletleri Tahkikat Komisyonu’nun raporunda da kayıtlı bu suçlar nedeniyle Yunanistan’a, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesi uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiğini bir kez daha hatırlatırız. Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, bu tür tutum ve davranışların beklenen sorumluluklarla bağdaşmadığı aktarılırken, “Bu çerçevede, komşumuz Yunanistan’ı bir kez daha aklıselime ve yapıcı bir anlayışa davet ediyoruz” denildi.

 

Etiketler