2022-05-05 10:41:48 | Son Güncelleme : 2022-05-05 13:35:49

Diyarbakır anneleri HDP Genel Merkezi’ne siyah çelenk bıraktı

Gündem  | Editör : Fetih Kökten |Anadolu Ajansı-TGRT Haber

Son dakika haberi: Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde terör örgütü PKK’dan evlatları kurtarmak için eylem başlatan aileler Ankara’ya geldi. HDP Genel Merkezi’ne gelen aileler siyah çelenk bırakırken partililer ile aralarında gerginlik yaşandı.

Diyarbakır anneleri HDP Genel Merkezi’ne siyah çelenk bıraktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde terör örgütü PKK’dan evlatları kurtarmak için eylem başlatan aileler Ankara’ya geldi. HDP Genel Merkezi’ne gelen aileler siyah çelenk bırakırken partililer ile aralarında gerginlik yaşandı. Partililer HDP lehine sloganlar artarken polis ekipleri araya girerken ailelerin bekleyişi sürüyor.  Ailelerin çelenk bırakması esnasında HDP'li vekillerin müdahalesi ile gerginlik yaşandı. HDP'li vekillerin bina önüne bırakılan siyah çelengi atmak istemeleri üzerine aileler "Evlatlarımızı geri verin" şeklinde sloganlar attı.

"EVLATLARIMI GETİR BANA"

Terör örgütü PKK tarafından oğlunun dağa kaçırıldığını söyleyen babalardan Celil Begdaş, HDP'nin hiçbir zaman Kürtleri temsil edemeyeceğini söyledi. Evlatlarından haber alamadıklarını belirten Begdaş, "Ben burada Türk'üm, Diyarbakır'da Kürt'üm, Trabzon'da Laz'ım. Evladım gelene kadar bu işin peşini bırakmam. Beni hiçbir güç buraya getirmedi, yanan ciğerim buraya getirdi. Ben, Amerikan uşağı değilim, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. HDP'ye söylüyorum, kendine gel, evladımı getir bana." ifadelerini kullandı.

Baba Süleyman Aydın da 285 aileyi temsilen HDP Genel Merkezi önünde olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

"HDP milletvekilleri diyorlar ya zaman zaman 'Biz, Kürtler için mücadele veriyoruz.' Bunlar hiçbir zaman Kürtler için mücadele vermediler. Kürtlük, 15 yaşındaki çocukları terör örgütüne satmakla olmuyor. 14-15 yaşındaki çocuklarımızın eline silah vererek, devletimize karşı kullanarak siyasi parti, milletvekili olunmaz. Siz, burada hiçbir zaman Kürt halkına sahip çıkmadınız. HDP milletvekilleri olarak sadece Kandil'e vekillik yaptınız, siz Kandil'in vekillerisiniz."

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Açıklamaların ardından HDP binasındaki görevlilerin çelengi kaldırmak istemesi üzerine, babalar ile aralarında arbede yaşandı. Polisin müdahalesiyle yatıştırılan olay sırasında babalar, parti genel merkezine gelen HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'a da tepki gösterdi. Bu sırada parti görevlileri ile ikinci kez yaşanan arbedeye müdahale eden polis, tarafları ayırdı. Bina çevresinde önlem alan polis, aileleri güvenli bir alana çekti.

Etiketler