Tarih : 08.05.2021 - 13:40 Yorum : 0

Dolandırıcılardan yeni "oltalama" yöntemi

Dolandırıcılar bu kez de yeni bir "oltalama" yöntemi buldu.. Cep telefonlarına "ramazana özel destek" adlı link gönderen dolandırıcılar, buna tıklanmasının ardından, vatandaşların hesaplarını boşaltıyorlar.. Peki bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı ne yapılmalı? Cevabı haberimizde..

Dolandırıcılardan yeni "oltalama" yöntemi

Dolandırıcılar bu kez de yeni bir "oltalama" yöntemi buldu.. Cep telefonlarına "ramazana özel destek" adlı link gönderen dolandırıcılar, buna tıklanmasının ardından, vatandaşların hesaplarını boşaltıyorlar

DEVLET PARA VERİYOR DEYİP DOLANDIRIYORLAR

"Arkadaşlar devlet 1100 tl ramazana özel destek veriyor buradan başvurabilirsiniz"

İşte cep telefonunuza gelen bu mesajın altındaki linke tıklarsanız dolandırıcılar bütün kişisel bilgilerinize ulaşıp hesaplarınızı boşaltabiliyor..

EMNİYETTEN DOLANDIRICILIĞI KARŞI UYARI

Emniyet genel müdürlüğü, "ramazana özel destek" veya benzeri ifadelerle paylaşıma sokulan linke karşı uyardı. Bunun dolandırıcılık amaçlı olduğunu duyurdu..

Vatandaşın cebini boşaltabilmek için hiç bir fırsatı kaçırmayan dolandırıcılar bu sefer de mübarek ramazan ayını kötü amaçlarına alet ettiler. Vatandaşların cep telefonlarına ve e mail adreslerine "ramazana özel destek" adı altında link göndermeye başladılar Linkin devletten geldiği algısını oluşturmak için de sonuna CİMER'i eklediler..

Ancak bu link emniyetin "oltalama" olarak nitelendirdiği bir dolandırıcılık yöntemi. Sahtekarlarlar 1100 lira verileceğine ilişkin oltayı atıyor. Vatandaş oltaya takılırsa linki tıklıyor. Sonra da bütün bilgileri dolandırıcıların eline geçiyor, hesapları boşaltılıyor.


SAKIN BİLMEDİĞİNİZ LİNKLERİ TIKLAMAYIN

Emniyet Genel Müdürlüğü siber suçlarla mücadele daire başkanlığı bu tür olaylara karşı vatandaşı uyarmak amacıyla SİBERAY programını hayata geçirmişti.

Son dolandırıcılık yöntemine karşı da SİBERAY’ın sosyal medya hesaplarından uyarı yapıldı. Uyarıda oltalama amaçlı gönderilen linklere karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi. "Ramazan'a özel destek" ve buna benzer ifadelerle paylaşıma sokulan linkin dolandırıcılık amaçlı olduğu aktarıldı.. Yetkili kurum ve kuruluşlarca yapılmayan duyurulara itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı. Vatandaşın kesinlikle bilmediği yerlerden gelen linkleri tıklamaması gerekiyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber