2022-06-29 13:49:26 | Son Güncelleme : 2022-06-29 14:25:35

Son dakika! Ek gösterge ve öğrenci affı komisyonda

Son dakika haberi: AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan ve içinde 'ek gösterge' ile 'öğrenci affı' düzenlemesinin de yer aldığı torba kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na getirildi.

Son dakika! Ek gösterge ve öğrenci affı komisyonda
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Devlet Memurları Kanunu'nda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda başlandı.

MUHALEFETTEN 'ERKEN' ELEŞTİRİSİ

AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan komisyonda teklifin görüşmelerine geçilmeden önce söz alan muhalefet parti milletvekilleri, teklifi incelemeleri için yeterli zaman verilmeden komisyonda görüşmelere başlandığı eleştirisinde bulundu. Komisyon Başkanı Yılmaz ise eleştirilere saygı duyduğunu ancak erken toplanmanın parti gruplarının ortak kararıyla olduğunu ifade etti.

EK GÖSTERGELER

Yasayla, önümüzdeki yıldan itibaren öğretmen, polis, uzman erbaş, avukat, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergesi 3 bin 600'e çıkacak. Doktor, veteriner; subay ve astsubayların ek göstergeleri ise 4 bin 200'e yükseltilecek. Genelkurmay Başkanı ile Diyanet İşleri Başkanı'nın ek göstergesi 9 bin, Yargıtay ve Danıştay Başkanı ile YÖK Başkanı'nın 8 bin, valilerin 7 bin 800, emniyet müdürünün ise 7 bin 600 olacak.

EMEKLİLERE MÜJDE

Söz konusu yasayla, en düşük emekli maaşı 2 bin 500 liradan 3 bin lira seviyesine çıkacak. Bu maaşlar ise temmuzdan itibaren geçerli olacak.

EMEKLİ MİLLETVEKİLLERİNİN MAAŞINDA DA DÜZENLEME

Yasayla ayrıca, daha önce Cumhurbaşkanı maaşına endekslenen milletvekili emekli aylıkları bundan sonra Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı aylığına endekslenecek. Böylece 6 ayda bir memur maaş katsayısına bağlı olarak arttırılacak.

ÖĞRENCİ AFFIYLA OKULA DÖNÜŞ İMKANI

Yasada, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinden eğitimlerini bırakmak zorunda kalanlara belirli şartlarda okullarına dönüş yolu açılacak.

ŞANS OYUNLARINDAN DEVLETE AKTARILAN PAY 

Hazineden kredi garanti kuruluşlarına aktarılacak kaynak 50 milyar liradan 100 milyar liraya çıkarılacak. Şans oyunlarında devlete aktarılan payın yüzde 8'i yasadışı bahisle mücadele için Milli Piyango İdaresi'ne aktarılacak.

İMAR AFFI DA TEKLİFTE

1 Temmuz 2022 tarihine kadar inşaat ruhsatı alınmış ancak kullanımına izin verilmeyen yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliği yapılabilecek.