2022-06-09 06:23:50 | Son Güncelleme : 2022-06-09 07:57:10

Erdoğan'dan randevu krizi ve doktorlar için talimat: Sorunu çözün

Bazı ilçelerde doktor yok. Hastane randevuları 10- 15 gün erteleniyor. Sağlık hizmetleri gecikiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmayları bu sıkıntıları kendisine aktarınca "Konuyla ilgili adımlar atıyoruz. Sorun çözülecek. Doktorları teşvik edin" dedi. Köy ve ilçelerde görevli hekimlere ek ücret gündemde. Aile Diş Hekimliği de geliyor.

Erdoğan'dan randevu krizi ve doktorlar için talimat: Sorunu çözün
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti kurmayları, hastanelerde yaşanan randevu sıkıntısı başta olmak üzere, bazı ilçelerde doktor bulunmaması gibi sorunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Edinilen bilgilere göre, parti kurmayları, vatandaşın, hastanelerden randevu alma konusunda sıkıntı yaşadığını, bu konuyla ilgili çok fazla şikâyetin geldiğini dile getirdi. Kurmaylar “Bazı hastanelerde de randevu geç veriliyor. Randevu, 10-15 gün sonrasına erteleniyor. Vatandaşlar sağlık hizmeti alma konusunda gecikiyor” dedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili “Pandemi döneminde randevular konusunda sıkıntı yaşandı. Bu sorun yavaş yavaş çözülecek. Konuyla ilgili adımlar atmaya başladık” diye konuştu.

DOKTORLARA EK ÜCRET

Yapılan toplantılarda, kurmayların, Cumhurbaşkanı’na, bazı köylerde ve ilçelerde doktorların görev yapmak istemediğini, bundan dolayı vatandaşın sıkıntı çektiğini, doktorlara zorunlu bir görevin getirilebileceğini söylediği ancak Erdoğan’ın konuya sıcak bakmadığı, bunun yerine doktorların teşvik edilmesi gerektiğini ifade ettiği öğrenildi. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sağlık Bakanlığına bu gibi yerlerde görev yapan doktorlara fazladan ücret verilmesi konusunda bir çalışma yapılması talimatını verdiği ifade edildi.

AİLE DİŞ HEKİMLİĞİ GELİYOR

Bunların yanı sıra, kurmayların Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme gelen bir diğer konu da ‘aile diş hekimliğinin’ getirilmesi oldu. AK Parti kurmayları “Sağlıkta dönüşüm çok güzel oldu. Şehir hastaneleri, vatandaş nezdinde çok beğenildi. Bunlarla beraber aile diş hekimliği sistemi de devreye girmeli” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığının iki pilot ilde bu uygulamayı hayata geçirdiği, diğer illerde de faaliyete geçirilmesi için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

KÖY OKULLARINA ANA SINIFI GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan toplantılarda, bir kurmayın, köylerde okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması önerisinde bulunduğu öğrenildi. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuyla ilgili “Buralarda ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısını 10’dan 5’e düşürmüştük. Köy ve benzeri yerlerde eğitime erişimde fırsat eşitliğini sağlamak için gerekli çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Bahri al 9 Haziran 2022 10:05

Koskoca Şanlıurfa da Bir diş hekimi ontodonti doktoru yok bu gün bir yıldır kızımı goturemiyorum nereye gitsem doktor yok diyorlar reis bu ne istir