2022-05-21 11:01:00 | Son Güncelleme : 2022-05-21 11:35:05

Son dakika! Eren Operasyonları hız kesmiyor: 1'i turuncu kategoride 12 teröristin daha üstü çizildi

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Eren Abluka Operasyonları kapsamında 12 teröristin etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Teröristlerden birinin turuncu kategoride olduğu öğrenilirken çok sayıda mağara, sığınak ve barınağın da imha edildiği duyuruldu.

Son dakika! Eren Operasyonları hız kesmiyor: 1'i turuncu kategoride 12 teröristin daha üstü çizildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de PKK terör örgütü üyelerine yönelik “ara-bul-yok et” stratejisinde yürütülen Eren Abluka operasyonlarında 1’i turuncu kategoride olmak üzere 12 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda barınak, sığınak ve mağaranın imha edildiğini duyurdu.

Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 8 bin 266 personel görev aldığı Eren Abluka operasyonları Diyarbakır, Hakkari, Batman, Şırnak, Mardin, Tunceli, Muş, Bingöl, Ağrı, Elazığ ve Hatay illerinde devam ediyor.

12 TERÖRİSTE ÇİZİK

Operasyonlarda; aralarında terör arananlar listesinde turuncu kategoride yer alan 1 teröristin de bulunduğu, Ağrı’da 1, Hakkari’de 6 ve Şırnak’ta 5 olmak üzere 12 terörist etkisiz hale getirildi.

İNLERİ YERLE BİR EDİLDİ

15 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda, etkisiz hale getirilen teröristlerin yanı sıra örgüt mensuplarının tek tek yaşam alanları tespit edildi. Operasyonlarda, 31 mağara, 124 sığınak ve 16 depo imha edildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinden ve imha edilen mağara, sığınak ve depolarda; 25 adet piyade tüfeği, 231 adet el bombası, bin 322 kilogram patlayıcı madde, 29 adet EYP, 1 adet RPG-7 roketatar silahı, 8 adet farklı çaplarda top mühimmatı, 3 bin 686 adet piyade tüfeği mühimmatı ile çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Yurt içinde PKK terör örgütünü ülke gündeminden çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla, “ara-bul-yok et” stratejisi yürüten İçişleri Bakanlığınca 15 Nisan’da Eren Abluka operasyonları başlatılmıştı.

İçişleri Bakanlığınca yürütülen Eren Abluka operasyonları önümüzdeki günlerde de genişleyerek devam edecek.