Tgrt Haber
22 Şubat 2024 13:56 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 14:11

Ersin Tatar açtı ağzını yumdu gözünü: Türk askeri...

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AB'ye hem KKTC'nin tanınması hem de Türk askerlerinin ülkede bulunmasıyla ilgili çok net mesajlar verdi.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber
Ersin Tatar açtı ağzını yumdu gözünü: Türk askeri...
,KKTC,

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Güney Kıbrıs'ın Batı dünyası ile bir bütün olduğunu belirten Tatar, "İlişkileri ve anlaşmaları var. Bir takım konularda bize ve Türkiye'ye karşıt bir yapılanma içerisinde. Başkalarının yönlendirmesiyle bu işlere girişiyorlar. Rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

"KKTC'Yİ RAHATSIZ EDEN DURUMLAR VAR"

Kıbrıs'ın güneyinde aynı zamanda İngiliz üslerinden de KKTC'yi rahatsız eden durumlar olduğunu aktaran Tatar, "İngiltere 1923'te Lozan Anlaşması ile Kıbrıs'ı kendi egemenliğine alıyor. 350 yıl Osmanlı Devleti'nin egemenliği altında olan Kıbrıs Adası, Lozan Anlaşması ile Misak-ı Milli'nin dışında kaldığında ve İngiltere 1960'da Kıbrıs'tan ayrıldığında 37 yıl sonra neyi alıyor? İki egemen üs alıyor" ifadelerini kullandı.

Ersin Tatar açtı ağzını yumdu gözünü: Türk askeri... - 1. Resim

"TÜRK ASKERİNİN KIBRIS'TA BULUNMASI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR"

Tatar konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bütün bu yapılanlar, soykırımlar Kıbrıs Türk'ü için çok şey ifade eder çünkü benzerini yaşadık. Kıbrıs'ta bir anlaşma olacaksa, Türkiye Cumhuriyeti'nin var olan kendi hakkıyla garantörlüğünü devam ettirmesi. Aynı zamanda caydırıcı güç olarak Türk askerinin, kolordusunun Kıbrıs'ta devam etmesi bizler için vazgeçilmez kırmızı çizgilerimizdir.

Dünyada olanları görüyoruz. Her ne kadar Avrupa Birliği güvenceyi sağlayacak deseler de Kıbrıs Türkleri tekrar bir saldırı olursa, ki olabilir. Geçmişe baktığımızda 1960'da da çok sağlam bir anlaşma yapılmıştı. Ama 3 yıl bile sürmedi. Çünkü niyet belli. Kendilerine göre Kıbrıs bir Yunan adasıdır. Yunanistan'ın parçası olması gerekmektedir.

Ersin Tatar açtı ağzını yumdu gözünü: Türk askeri... - 2. Resim

"DOĞU AKDENİZ'DE HAKKIMIZ VAR"

TSK'nın kendi düzenlemeleri vardır. Bu havalimanı fevkalade önemli. Meclis'imizden de geçmesiyle TSK'ya devredildi ve dolaysıyla orada yapılacak olan bazı yatırımlarla ihtiyaç hasıl olduğunda bir askeri havalimanı olarak kullanılması KKTC'de hem Kıbrıs Türk halkının kendi güvenliği hem de bölgede Türkiye'nin etkinliği bakımından çok önemli"

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...