23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %57
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-28 06:50:04

Kumpas davalarının bilirkişisi Hayretdin Bahşi’nin iadesi gündemde

FETÖ’nün devletteki kadrolaşma çalışmalarını ele alan “Köstebek” adlı kitabını yayınlayamadan 18 Aralık 2002’de öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlısının Türkiye’ye getirilmesinin ardından “Kumpas davalarının bilirkişisi” olan Hayretdin Bahşi’nin de Estonya’dan iadesi gündeme geldi.

Kumpas davalarının bilirkişisi Hayretdin Bahşi’nin iadesi gündemde
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

FETÖ’nün devlet içerisindeki kadrolaşma çalışmalarını anlatan ‘Köstebek’ kitabı yayınlayamadan öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır Ukrayna’dan getirilirken, benzer bir süreç Estonya ile yaşanıyor. Kumpas davalarında bilirkişi olarak görev yapan, eski TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü, FETÖ’cü Hayretdin Bahşi’nin iadesi bekleniyor. Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets’in geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde konunun gündeme geldiği, Ankara’nın iade sürecinin hızlandırılmasını istediği ve Bahşi’ye ait ek bilgi ve belgeleri paylaşıldığı öğrenildi.

ESTONYA’DA ‘PROFESÖR!’

Balyoz davasında harddiskler ve CD’lerle ilgili ‘gerçektir’ raporu veren Hayretdin Bahşi’nin, Estonya Tallin Teknoloji Üniversitesinde ‘profesör’ olduğu kamuoyuna yansımıştı. Bahşi’nin, 2017’de de Estonya’daki NATO Siber Güvenlik tatbikatında görevli olduğu ortaya çıkmış, Türk Büyükelçiliğinin girişimleriyle tatbikattan çıkarılmıştı. Adalet Bakanlığının Interpol aracılığıyla Estonya makamlarına yaptığı Bahşi’nin Türkiye’ye iade talebinden ise bugüne kadar sonuç alınamamıştı.

28 ÜLKEDEN 118 FETÖ MENSUBU İADE EDİLDİ

Öte yandan, bugüne kadar aralarında ABD, Almanya, Romanya ve Belçika’nın da bulunduğu 109 ülkeden 1.022 FETÖ mensubunun iadesi istendi. Türkiye’nin girişimleri sonrasında 28 ülkedeki 118 FETÖ mensubu iade edildi. FETÖ, Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya’da eğitim, kültür ve iş alanlarında faaliyet yürütüyor. FETÖ’nün bu ülkelerdeki en önemli kuruluşu, Baltık Türk Kültür Akademisi (Balturka) olarak öne çıkıyor. Kültür ve sanat adamlarını etkilemeye çalışan Balturka’nın, yurt içi ve yurt dışından birçok ortağı bulunuyor.

Etiketler