Tgrt Haber
20 Kasım 2023 09:54 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 10:39

Gözler kabine toplantısında: Gündem Gündem '50+1'

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanıyor. Toplantıda İsrail’in Gazze katliamları, 50+1 kuralının değiştirilmesi ve savaş uçağı Eurofighter alımı masaya yatırılacak.

Editör: Bengül Büyükhan / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Gözler kabine toplantısında: Gündem Gündem '50+1'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç hafta aranın ardından bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılacak toplantının ana gündem maddeleri, İsrail’in Gazze’deki katliamları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50+1 kuralı ve hava kuvvetlerinin bir an önce alması gereken savaş uçakları olacak.

GAZZE KONUSU

Türkiye Gazetesi'nden Emrah Özcan'ın haberine göre; toplantıda, 44 gündür Gazze’yi aralıksız bombalayan İsrail’in durdurulması ve ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin ara buluculuk ve garantörlük meselesi değerlendirilecek. Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ara buluculuk için yürüttükleri diplomasi trafiğini kabine üyeleri ile paylaşacak.

BİR DİĞER ÖNEMLİ KONU SAVAŞ UÇAKLARI

Kabinenin önemli bir diğer sıcak başlığı TSK envanterine katılması planlanan savaş uçakları olacak. ABD’nin F-16 ve F-35 satışında işi yokuşa sürmesi, Türkiye’yi yeni çözümler aramaya iterken, Türkiye Avrupa’dan 40 Eurofighter Typhoon almak için kolları sıvadı. İngiltere ve İspanya bu alıma yeşil ışık yakarken, Almanya uçak satışına sıcak bakmıyor. Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler konu hakkında gelinen son durumu kabine üyeleri ile paylaşacak. Güler’in savaş uçakları alımı konusunda alternatif rotaları kabine üyeleri ile de paylaşması bekleniyor.

GAZZE'YE İNSANİ YARDIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Gazze’ye gönderilen sağlık yardımları ve Mısır’a kurulan sahra hastaneleri hakkında bilgilendirmede bulunacak. Yurt içinde ve sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları da kabine toplantısında gündeme gelecek.

GÜNDEM 50+1 KURALI

İçişleri Bakanlığının yurt içinde suç örgütlerine yönelik yaptığı operasyonlar değerlendirilecek. Kabinede ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya dönüşü değişim sinyalini verdiği, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki 50+1 kuralının da gündeme gelmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ALMANYA DÖNÜŞÜ UÇAKTA "50+1" MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere 50+1 konusuyla ilgili "50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez." açıklamalarını yapmıştı.

'50 ARTI 1 SİSTEMİ' NEDİR?

'50+1', geçerli oyların yüzde 50'sinden 1 oy fazlası alan adayın seçilmesi anlamına geliyor. 21 Ekim 2007'deki referandumla kabul edilen cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yöntemiyle uygulanmaya başlandı. Bu sistemde çok sayıda parti bir adayın çevresinde bir araya gelerek ittifak yapabiliyor. 

 

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...