Tarih : 12.10.2021 - 10:13 Yorum : 0

Güneş Fırtınası nedir? 2021 Güneş Fırtınası ne zaman olacak?

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bugün Güneş fırtınasının Dünya atmosferine çarpması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Tüm dünyayı etkileyebileceği söylenen bu jeomanyetik Güneş fırtınasının, nasıl ve ne zaman olacağı merak konusu oldu. Güneş Fırtınası nasıl ve ne zaman olacak?

Güneş Fırtınası nedir? 2021 Güneş Fırtınası ne zaman olacak?

Güneş fırtınasının bugün Dünya atmosferine çarpmasının beklendiğini söyleyen ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bu olayın tüm Dünya’nın manyetik alanını etkileyeceğini belirtti. Peki Güneş Fırtınası nedir? 2021 Güneş Fırtınası ne zaman ve nasıl olacak? İşte detaylar..

GÜNEŞ FIRTINASI NEDİR?

Güneş’teki sıra dışı patlamaların etkisiyle meydana gelen yüklü parçacıkların uzaya yayılması durumuna Güneş Fırtınası denir. Jeomanyetik bir olay olan Güneş Fırtınası, cep telefonu, internet, GPS ve uydu TV sinyallerinde çökme gibi problemlerin yaşanmasına sebep olabilir. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından orta dereceli fırtına (G2) kategorisine alınan Güneş Fırtınası’nın yarına kadar sürebileceği belirtildi.

Fırtınanın etkisiyle İrlanda’nın kuzeyinde kutuplar ve çevresinde renkli ışımalar (aurora) meydana gelebileceği açıklandı.

GÜNEŞ FIRTINASI NE ZAMAN OLACAK?

Jeomanyetik Fırtına da denilen Güneş fırtınası, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre 11 Ekim 2021 gecesi başlayıp 12 Ekim 2021 gecesi son bulacak. Bu süreçte GPs, uydu, internet, cep telefonu sinyallerinde bazı problemlerin meydana geleceği de belirtilen bilgiler arasında yer alıyor.

Daha önce 15 Mayıs 1921’de New York’ta meydana gelen 3 günlük jeomanyetik fırtına (Güneş fırtınası) nedeniyle Dünya’nın birçok yerinde elektrik ve telgraf kontrol odalarında yangınların çıktığı belirtilmişti. Kaliforniya Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalara öre bu gibi fırtınalar 100 yılda bir meydana gelirken, bu fırtınaların Dünya’yı bir internet felaketine sürükleyebileceği de iddialar arasında yer alıyor.

Küresel internet altyapısının önemli bir parçası olan uzun mesafeli fiber optik hatların ve denizaltı kablolarının, Güneş fırtınasının etkisiyle birlikte derinden etkilenebileceği belirtildi. Fırtınanın etkilerine karşılık savunmasız kalacak olan internet, cep telefonu, GPS, uydu ve uydu TV sinyallerinin de bu süreç içerisinde kesintiye uğrayacağı kuvvetli ihtimaller içerisinde ifade edildi.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber