27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-09-22 11:31:19

Herkesi şaşkına çeviren ehliyet sınavındaki kopya düzeneğinin sebebi ortaya çıktı

Kırıkkale’de motorlu taşıtlar sınavında hazırladığı kopya düzeneği ile herkesi şaşkına çeviren sürücü adayının maskesine kamera, kulağına "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı yerleştirmesinin sebebi ortaya çıktı.

Herkesi şaşkına çeviren ehliyet sınavındaki kopya düzeneğinin sebebi ortaya çıktı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kırıkkale’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi'nde yapılan motorlu taşıtlar sınavında kurduğu ses ve görüntülü düzenek ile kopya çekerken yakalanan S.A. ve ona yardım eden H.K. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol ile serbest bırakıldı. Şu ana kadar 15 bin liraya yakın ehliyetsiz araç kullanmaktan defalarca para cezası kesilen S.A.'ın daha önceden de 6 defa girdiği sınavda başarısız olduğu ve 9 bin lira vererek bu düzeneği kurdurduğu ortaya çıktı.

SINAVDA KOYA ÇEKMENİN CEZASI VAR

Sınavlarda "kopya çekme" suçunun hukuki sürecini İHA muhabirine anlatan Avukat Ali Can Çiçek, sınavlarda ses ve görüntü cihazı kullanarak kopya çeken veya bu suretle kopya çekilmesine aracılık eden yani dışarıdan kopya çekene yardım eden kişilerin de aynı suçu işlediğini ve 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasının olduğunu söyledi.

Etiketler