15˚
İstanbul
15˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 7.10 /s
Cuma
20˚/11˚
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
19 Mayıs 2022 Perşembe
2021-10-25 16:23:59

Son dakika! HSK'dan 10 büyükelçi açıklaması: Müdahaleden kaçınılmalı

Son dakika haberi: Hakim ve Savcılar Kurulu, 10 ülkenin Ankara büyükelçisinin yaptığı, Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısıyla ilgili açıklama yaparak, tüm resmi ve özel kurum ve kuruluşların yargı bağımsızlığına saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Son dakika! HSK'dan 10 büyükelçi açıklaması: Müdahaleden kaçınılmalı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 10 ülkenin Ankara büyükelçisinin 'Osman Kavala'nın serbest bırakılması'na ilişkin yaptığı çağrıyla ilgili açıklamada bulundu.

Tüm özel ve resmi kurum ve kuruluşları kapsayan açıklamada, yargı bağımsızlığına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

HER TÜRLÜ EYLEM VE SÖYLEMDEN KAÇINILMALI

HSK'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde bazı basın yayın organlarında, Türk Yargı Sistemine yönelik eleştiri sınırlarını aşan bir takım açıklamalara yer verildiği ve bu kapsamda girişimlerde bulunulduğu gözlemlenmektedir. Türk Yargısının itibarına halel getirebilecek bu durum nedeniyle, Kurulumuzca basın açıklaması yapılması zarureti hâsıl olmuştur.

Anayasamızın 138’inci maddesinde, hâkimlerin görevlerinde bağımsız oldukları; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verdikleri; hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremeyeceği, genelge gönderemeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı öngörülmüştür.

Değinilen Anayasal ilke çerçevesinde, tüm resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile birey ve toplulukların yargı bağımsızlığına saygı göstererek, yargılama süreçlerine müdahale niteliği taşıyacak her türlü eylem ve söylemden kaçınması önem arz etmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur."

NE OLMUŞTU?

ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilerinin, Osman Kavala'nın yargılandığı davayla ilgili eleştirel açıklamaları, Türkiye’de tepki çekmişti.

Etiketler